Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia amunicji artyleryjskiej Rheinmetalla dla Ukrainy

Rheinmetall AG dostarczy Siłom Zbrojnym Ukrainy dużą partię 155 mm nabojów artyleryjskich, które dostarczy spółka Rheinmetall Expal Munitions z siedzibą w Hiszpanii. Fot. Rheinmetall AG

4 grudnia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o otrzymaniu zamówienia na dostawę amunicji artyleryjskiej dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kontrakt dotyczy „pięciocyfrowej liczby naboi” (a więc co najmniej 10 000 i nie więcej, niż 99 tysięcy), a więc kompletów złożonych z: pocisków, zapalników, ładunków miotających i zapłonników. Kontrakt ma wartość 142 mln EUR, zaś nabywcą, a właściwie donatorem, jest nieujawnione państwo należące do NATO. Docelowym odbiorcą mają być Siły Zbrojne Ukrainy. Celem ma być zapewnienie skutecznego i długoterminowego wsparcia militarnego walczącej z rosyjską agresją Ukrainie. Dostawa amunicji planowana jest na 2025 r., przy czym już w 2024 r. Ukraina otrzyma 40 000 naboi z poprzedniego zamówienia. Amunicję wyprodukuje Rheinmetall Expal Munitions, niedawno nabyta przez Rheinmetall AG spółka mająca siedzibę w Hiszpanii.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny kontrakt na dostawę 155 mm amunicji artyleryjskiej, jaki realizuje obecnie Rheinmetall AG. Tylko wieloletnie umowy ramowe realizowane obecnie na rzecz Bundeswehry przewidują dostawę kilkuset tysięcy naboi o wartości ponad 1 mld EUR. Ponadto w październiku niemiecki rząd zamówił kilkaset tysięcy kompletów amunicji 155 mm na rzecz Ukrainy i partię amunicji DM 121. Łączna wartość zamówienia sięgnęła kilkuset mln EUR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc