Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kirgistan pokazał swoje bezzałogowce Bayraktar TB2

Jeden z kirgiskich bezzałogowców Bayraktar TB2. Widoczna głowica optoelektroniczna Aselsan CATS. Fot. president.kg.

18 grudnia służby prasowe urzędu Prezydenta Kirgiskiej Republiki poinformowały, że bezzałogowce Bayraktar weszły do eksploatacji w Służbie Granicznej Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgiskiej Republiki.

Kirgistan pokazał też zakupione uzbrojenie, czyli minibomby MAM-L. Z lewej bomba przeciwpancerna kumulacyjna, z prawej odłamkowo-burząca. Fot. president.kg.

Notce informacyjnej towarzyszyły zdjęcia pokazujące kirgiskiego prezydenta Sadyra Dżaparowa, oglądającego dostarczony system w jego docelowej bazie w Kirgistanie. Pokazane bezzałgowce Bayraktar TB2 były już w barwach Kirgistanu. Nigdzie nie ma informacji, ile zestawów Kirgistan zamówił. Można założyć, że co najmniej jeden z trzema aparatami latającymi. Materiał zdjęciowy pokazuje, że bezzałgowce Kirgistanu są wyposażone w tureckie głowice optoelektroniczne Aselsan CATS (Common Aperture Targeting System) w miejsce kanadyjskich L-3 Wescam CMX-15D. Razem z Bayraktarami TB2 Kirgistan zakupił tureckie uzbrojenie do nich – na pewno minibomby kierowane Roketsan MAM-L, bo je też pokazano. Nie ujawniono terminu dostawy systemu czy dokładnej wartości zamówienia, o którym wiadomo było od końca października. Urząd prezydenta Kirgistanu ograniczył się tylko do stwierdzenia, że zakupu dokonano wyłącznie za środki z państwowego budżetu. A bezzałogowce Bayraktar TB2 będą wykorzystywane do patrolowania granicy.

Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow ogląda konsole operatorskie. Fot. president.kg.

Relacje Biszkeku z Ankarą są bardzo dobre, czemu służą takie formaty dyplomatycznych kontaktów jak Rada Współpracy Państw Języków Tureckich (jej ostatni szczyt odbył się w listopadzie w Stambule) czy Najwyższa Rada Współpracy Strategicznej Turcji i Kirgistanu. Zatem zakup akurat tureckiego BSP nie zaskakuje. Tym samy w regionie Kirgistan dołączył do innych użytkowników tureckich bezzałogowców – Bayraktary TB2 kupił już wcześniej Turkmenistan. Natomiast Kazachstan zdecydował się na cięższe TAI Anka-S. A patrząc trochę ponadregionalne do tej listy trzeba też dodać Azerbejdżan i jego Bayraktary TB2. Zarazem Kirgistan jest pierwszym użytkownikiem BSP Bayraktar TB2 wśród państw należących do Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (Organizacyi dogowora o kołlektiwnoj biezopasnosti, ODKB). Wcześniej szlak przetarł, choć innym modelem BSP, Kazachstan.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc