Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa E-11A w Afganistanie

27 stycznia w Afganistanie doszło do katastrofy samolotu specjalnego przeznaczenia Bombardier E-11A BACN należącego do US Air Force. Obecnie brak informacji odnośnie przyczyn i losu załogi.

Do zdarzenia doszło około godziny 13 czasu lokalnego. Samolot spadł w dystrykcie Dih Yak w prowincji Ghazni, opanowanej przez Talibów. Według źródeł lokalnych, wrak znajduje się około 10 km od amerykańskiej bazy lotniczej, skąd maszyna wystartowała do feralnego lotu - na pokładzie mogło znajdować się do pięciu osób. Bardzo szybko odpowiedzialność za katastrofę wzięli na siebie Talibowie, którzy ogłosili, że maszyna została przez nich zestrzelona.

Łącznie US Air Force dysponowały czterema samolotami E-11A, które powstały na bazie odrzutowych samolotów dyspozycyjnych Bombardier BD-700 Global Express. Zabudowę wyposażenia misyjnego przeprowadził koncern Northrop Grumman – wszystkie cztery stacjonują w Afganistanie. Ich głównym zadaniem jest retransmisja łączności w trudnodostępnych terenach – dzięki zainstalowanym systemom pozwala na swobodną komunikację pomiędzy lotnictwem i siłami naziemnymi.

W przypadku Afganistanu system BACN jest bardzo ważny. Świadczą o tym choćby statystyki – tylko w 2019 roku samoloty amerykańskie zrzuciły na cele w tym kraju około 7400 środków bojowych. Ze względu na chęć ograniczenia strat cywilnych, w wielu przypadkach piloci współpracują z naziemnymi zespołami wskazywania celów. W 2017 roku USAF świętowała wykonanie 10 tys. misji E-11A BACN.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc