Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japonia kupi pociski Tomahawk?

Rząd Japonii, według informacji nieoficjalnych, negocjuje zakup pocisków RGM-109 Tomahawk. Fot. US Navy

28 października agencja Reuters, bazując na nieoficjalnych źródłach w rządzie japońskim, poinformowała, że władze w Tokio są na ostatniej prostej negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu pocisków manewrujących RGM-109 Tomahawk.

Oficjalnie rząd nie komentuje rewelacji mediów. Faktem jest, że od dłuższego czasu Japończycy są zainteresowani zakupem zaawansowanych systemów ofensywnych zdolnych do atakowania celów naziemnych z dużej odległości. Jednym z tego typu przykładów był pomysł integracji z samolotami bojowymi Boeing F-15J Eagle pocisków manewrujących AGM-158 JASSM-ER – dotychczas brak oficjalnego potwierdzenia realizacji takiego zadania.

Jednym z powodów rozbudowy potencjału Japońskich Sił Samoobrony jest narastający wyścig zbrojeń w regionie. Z jednej strony kluczowym rywalem są Chiny, jednak nie można wykluczyć, że ważnym kierunkiem uwagi jest także sytuacja na Półwyspie Koreańskim – mowa zarówno o Ludowo-Demokratycznej Republice Korei (prowadzącej systematyczne próby pocisków balistycznych) oraz Republice Korei (rozbudowującej własne siły zbrojne).

W przypadku pocisków manewrujących rodziny Tomahawk, dotychczas Stany Zjednoczone sprzedały tą broń do Wielkiej Brytanii (w odmianie pozwalającej na odpalanie z okrętów podwodnych). Dodatkowo zainteresowanie zakupem wyrażają m.in. Kanada oraz Australia (w obu przypadkach mowa o wersji przenoszonej przez okręty nawodne). Także w Japonii nosicielami pocisków (przy założeniu, że zostaną sprzedane przez Stany Zjednoczone) nosicielami mają być niszczyciele wyposażone w wyrzutnie Mk 41.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc