Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japonia chce kolejne E-2D Hawkeye

10 września Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Japonii drugiej transzy samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Hawkeye.

W ramach przesłanego do Kongresu wniosku eksportowego wynika, że władze w Tokio chcą dokupić dziewięć dodatkowych egzemplarzy, które wraz z pakietem dodatkowym obejmującym części zapasowe, szkolenie, zmianę konfiguracji, mogą kosztować do 3,1 mld dolarów. Dotychczas Japończycy zakontraktowali cztery E-2D Hawkeye, które zostaną dostarczone klientowi do kwietnia 2020 roku. Według koncepcji mają zastąpić trzynaście samolotów E-2C Hawkeye, które są eksploatowane od około 30 lat.

W ramach zmiany konfiguracji, E-2D Hawkeye przeznaczone dla Japonii są wyposażone w dodatkowe zbiorniki paliwa, które wydłużają długotrwałość lotu do 8 godzin. W strukturach Sił Samoobrony mają uzupełniać potencjał czterech samolotów Boeing E-767.

Obecnie Japonia jest jedynym eksportowym klientem na samoloty E-2D Hawkeye, jednak producent wraz z rządem amerykańskim prowadzą działania marketingowe ukierunkowane na zdobycie kolejnych zleceń. Wśród potencjalnych klientów wymienia się m.in. Francję oraz Indie (w obu przypadkach mowa o samolotach przeznaczonych do działań z lotniskowców).

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc