Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy wybrali bazę dla swoich F-35B Lightning II

Rząd japoński wybrał lokalizację dla pierwszej eskadry samolotów F-35B Lightning II. Fot. USMC

4 kwietnia media japońskie poinformowały, że rząd tego kraju wskazał bazę lotniczą Nyūtabaru jako miejsce stacjonowania pierwszej eskadry Japońskich Sił Powietrznych Samoobrony wyposażonej w wielozadaniowe samoloty skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Według planów eskadra zostanie w pełni ukompletowana pod koniec 2024 roku. Zgodę na umieszczenie jej w powyższej bazie wydały już władze lokalne. Obecnie jest oma domem dwóch eskadr odrzutowych samolotów bojowych Boeing F-15J Eagle oraz grupy poszukiwawczo-ratowniczej wyposażonej w wielozadaniowe śmigłowce Sikorsky UH-60J Black Hawk.

Nyūtabaru była upatrywana jako baza dla japońskich F-35B Lightning II od dłuższego czasu. Jej atutem jest bliskość do amerykańskiej MCAS Iwakuni, gdzie stacjonują samoloty tego typu należące do US Marine Corps. Dodatkowo niedaleko znajduje się także baza morska Kure, gdzie bazuje jeden z dwóch niszczycieli typu Izumo, który ma być jednym z nosicieli F-35B Lightning II. Trzecim argumentem za powyższą lokalizacją jest fakt, że w pobliżu powstaje baza lotnicza na wyspie Mageshima, która ma służyć amerykańskiemu lotnictwu pokładowemu do ćwiczeń procedur operacji lotniczych z okrętów lotniczych. Po dostawie F-35B Lightning II dołączą do nich Japończycy.

Według planów Japońskie Siły Samoobrony mają zakupić 42 samoloty skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Pierwsze dwa zostaną formalnie zamówione w bieżącym roku. Obecnie rząd w Tokio rozpoczął prace związane z wyborem lokalizacji dla drugiej bazy wyposażonej w maszyny tego typu. Najprawdopodobniej będzie to któraś na wyspie Honsiu – ma to związek z faktem, że portem macierzystym drugiego z niszczycieli typu Izumo jest baza morska Jokosuka.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc