Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy ćwiczą w Australii z użyciem pocisków Type 12

Fot. Departament Obrony Australii

22 lipca Departament Obrony Australii poinformował, że w czasie ćwiczeń Talisman Sabre 2023, personel Sił Samoobrony Japonii zrealizował epizod obejmujący użycie rakietowego zestawu obrony wybrzeża uzbrojonego w pociski Type 12.

Jak wskazują gospodarze, było to pierwsze użycie systemu poza Japonią. Pocisk, w wersji pozbawionej głowicy bojowej, został odpalony ze standardowej wyrzutni (umieszczonej na ciężarówce) na terenie poligonu Beecroft na wschodnim wybrzeżu Australii. Jego celem była platforma pływająca znajdująca się Zatoce Jervis. Epizod zakończył się pełnym sukcesem. Wśród obserwatorów znajdował się m.in. Szef Sztabu Japońskich Lądowych Sił Samoobrony.

Udział Sił Samoobrony Japonii w ćwiczeniach Talisman Sabre 2023 to jedno z największych wydarzeń. Pokazuje możliwość zacieśnienia współpracy militarnej pomiędzy Australią i Japonią, a więc kluczowych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie. Ogółem ćwiczenia potrwają do 4 sierpnia, bierze w nich udział ponad 30 tys. żołnierzy z 13 państw świata.

Rakietowy system obrony wybrzeża uzbrojony w pociski Type 12 został wdrożony do produkcji w 2015 roku. Pociski są produkowane przez koncern Mitsubishi Heavy Industries – obecnie wykorzystywana wersja jest przeznaczona do zwalczania celów nawodnych, jednak Japończycy prowadzą prace nad odmianami pozwalającymi na zwalczanie stacjonarnych celów naziemnych. Dodatkowo modernizacja ma pozwolić na wydłużenie zasięgu z obecnych około 400 km do 1500 km.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc