Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jakow Balajew – pierwszy Aleksandrit w rosyjskiej Flocie Oceanu Spokojnego

Podniesienie bandery na trałowcu morskim Jakow Balajew. Fot. SNSZ

26 grudnia we Władywostoku, z udziałem dowódcy Floty Oceanu Spokojnego adm. Siergieja Awakianca, podniesiono banderę Wojenno-Morskowo Fłota Federacji Rosyjskiej na trałowcu morskim Jakow Balajew projektu 12700 Aleksandrit. Jednostka ta podporządkowana zostanie bazującej w Pietropawłowsku Kamczackim 114. Brygadzie okrętów ochrony wodnego rejonu.



Okręt obrony przeciwminowej Jakow Balajew, oficjalnie klasyfikowany jako trałowiec morski (wcześniej jednostki tego typu klasyfikowano jako trałowce bazowe) powstał w stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod (SNSZ) z miejscowości Pontonnyj w pobliżu Petersburga pod numerem stoczniowym 525. Prace konstrukcyjne (montaż matrycy, w której powstał kadłub) rozpoczęły się 2 sierpnia 2017 r., zaś oficjalne położenie stępki nastąpiło 26 grudnia 2017 r. Zakładano wtedy, że zostanie on zwodowany i zdany przez stocznię w 2019 r. Formowanie kadłuba i dolnych poziomów nadbudówki zakończyło się 19 grudnia 2019 r., kiedy to został on wytoczony z hali montażowej.

Uroczyste wodowanie trałowca odbyło się 29 stycznia 2020 r., informowano przy tym, że wiosną rozpocznie on próby morskie, zaś latem zostanie przekazany odbiorcy. Najprawdopodobniej ze względu na pandemię COVID-19 tak się nie stało. 30 lipca SNSZ poinformowała o rozpoczęciu holowania trałowca na Daleki Wschód przez holownik morski Antiej. Rejs ten odbył się Północną Drogą Morską, a zakończył 22 października, kiedy to po pokonaniu 14 000 mil morskich zespół osiągnął Władywostok. 12 listopada 2020 r. rozpoczęły się próby stoczniowe okrętu, które realizowane były na Morzu Japońskim. Następnie odbyły się jego próby państwowe, zakończone 24 grudnia br.



Jakow Balajew jest formalnie piątym przedstawicielem proj. 12700 Aleksandrit, jednak ze względu na pożar i uszkodzenie w czasie budowy kadłuba drugiej jednostki serii - Gieorgija Kurbatowa - został czwartym, który trafił do służby. Okręty te budowane są seryjnie przez SNSZ od 2011 r. Do tej pory rosyjską banderę podniosły trzy z nich, służą one we Flocie Bałtyckiej (Aleksandr Obuchow) i Czarnomorskiej (Iwan Antonow oraz Władimir Jemieljanow). Spośród jednostek aktualnie budowanych, jedna została zwodowana, trzy znajdują się w fazie formowania kadłubów, zaś cztery kolejne są zakontraktowane.

Aleksandrity budowane są metodą infuzji próżniowej z laminatu poliestrowo-szklanego. Przy wyporności pełnej wynoszącej 890 ton i wymiarach 61,6×10,3×3,1 m są jednymi z największych okrętów przeciwminowych z tworzyw sztucznych na świecie. Osiągana przez nich prędkość maksymalna wynosi 16 w., a załoga liczy 44 ludzi. Uzbrojenie obejmuje armatę AK-306 kal. 30 mm, jeden wkm MTPU kal. 14,5 mm, naramienne wyrzutnie rakiet plot. Igła i miny. Natomiast wyposażenie przeciwminowe składa się z kadłubowej stacji hydrolokacyjnej, bezzałogowych pojazdów podwodnych i nawodnych do poszukiwania, klasyfikacji i niszczenia min oraz trałów mechanicznych i niekontaktowych.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Jakow Balajew – pierwszy Aleksandrit w rosyjskiej Flocie Oceanu Spokojnego”

  1. Cały papierowy tygrys pod nazwą US Navy ma razem 8 niszczycieli min typu Avenger (w służbie od lat 80tych). Wszystkie stacjonują w Katarze, jeśli dobrze pamiętam. Ich zdolności do zwalczania min są iluzoryczne.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc