Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga Warszawianka dla Floty Oceanu Spokojnego

Andrzej Nitka

24 października w stoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu podniesiono banderę na okręcie podwodnym Wołchow (B-603), drugim z serii sześciu jednostek proj. 636.3 (Warszawianka) budowanych przez tę stocznię dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego.


Kontrakt na budowę okrętów podwodnych projektu 636.3 (06363) z przeznaczonych dla Dalekiego Wschodu podpisano 7 września 2016 r. podczas odbywającej się w Moskwie wystawy Armija. Stępkę Wołchowa budowanego pod numerem stoczniowym położono 28 lipca 2017 r., a zwodowano go 26 grudnia 2019 r. Stoczniowe próby morskie tej jednostki realizowane były między 18 czerwca do 21 lipca br. Następnie z pozytywnym skutkiem przeszedł on próby państwowe, co pozwoliło na przekazanie go flocie miesiąc przed terminem zapisanym w kontrakcie. Nowy okręt wejdzie w skład 19 brygady okrętów podwodnych bazującej w zatoce Małyj Uliss we Władywostoku, która dotychczas eksploatowała starsze konwencjonalne jednostki proj. 877.

Wołchow podobnie jak pierwsza Warszawianka dla Floty Oceanu Spokojnego - Pietropawłowsk-Kamczatskij (B-274) na której banderę podniesiono 25 listopada 2019 r. otrzymał nowoczesne peryskopy typu Parus-98 produkowane przez jego firmę CNII Elektropribor. Cechą wyróżniającą peryskop Parus-98 jest to, że nie przechodzi przez kadłub sztywny okrętu podwodnego. Pozwala to na zmniejszenie ilości dużych otworów w nim się znajdujących a tym samym zwiększenie jego wytrzymałości. Obserwacja przestrzeni wokół jednostki odbywa się za pomocą kamery telewizyjnej lub termowizyjnej, które przekazują obraz za pomocą światłowodów bezpośrednio do bojowego systemu dowodzenia. Poza tym peryskop zintegrowany jest z dalmierzem laserowym oraz odbiornikami systemu nawigacji satelitarnej oraz walki elektronicznej.

W petersburskiej stoczni trwają obecnie prace nad dwoma kolejnymi jednostkami tego typu Magadan (B-602) i Ufa (B-588), których stępki położono 1 listopada 2019 r. Pierwszy z nich przygotowywany jest do wodowania, które planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. Drugi z nich jest na etapie wyposażania bloków poprzedzających ich scalenie w kadłuba jednostki. Położenie piątego okrętu serii Możajsk planowane jest jeszcze w tym roku, zaś ostatniego Iżewsk na rok przyszły. Przy okazji wodowania Wołchowa upubliczniono informacje z których wynika, że budowa tych okrętów zakończy się rok później niż pierwotnie planowano. Jednostki znajdujące się w budowie mają być ukończone do końca 2022 r, zaś ostatnia para przekazana odbiorcy z końcem 2023 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Druga Warszawianka dla Floty Oceanu Spokojnego”

  1. Połączenie działań myśliwskich okrętów konwencjonalnych z atomowymi daje Rosji duży atut. A do służby wchodzą niedługo duże bezzałogowce podwodne, które zmienią teatr walki podwodnej.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc