Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael publikuje harmonogram programu CH-53K King Stallion

Pierwsze CH-53K King Stallion mają trafić do Izraela w 2026 roku. Fot. Lockheed Martin

5 sierpnia dowództwo Sił Obronnych Izraela opublikowało szczegóły wdrożenia do linii ciężkich śmigłowców transportowych Lockheed Martin CH-53K King Stallion, które zostały zamówione w Stanach Zjednoczonych.


Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, personel przeszkalający się na nowy typ śmigłowca zakończy prace przy obecnie używanych CH-53D Yas’ur w 2023 roku – maszyny należące do 114. eskadry śmigłowcowej trafią do siostrzanej 118. eskadry i pozwoli na zapoczątkowanie szkolenia. Ma ono być prowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, dostawy nowego sprzętu do Izraela mają rozpocząć się w 2026 roku.

W ramach międzyrządowej umowy LOA Izrael zamówił dotychczas dwanaście CH-53K King Stallion z opcją rozszerzającą kontrakt o sześć kolejnych. Projekt jest finansowany z wykorzystaniem amerykańskich środków pomocy wojskowej FMF. Formalnie cztery pierwsze zostały zakontraktowane przez amerykański Departament Obrony w lutym bieżącego roku, mają zostać dostarczone do końca listopada 2025 roku. W maju uruchomiono dodatkowe środki finansowe, które obejmują przygotowanie eksportowej konfiguracji, zgodnej z wymaganiami Sił Obronnych Izraela – najprawdopodobniej mowa o integracji maszyn z wyposażeniem produkowanym przez przemysł tego kraju.

Obecnie Izrael jest jedynym eksportowym klientem na CH-53K King Stallion. Po porażce w Republice Federalnej Niemiec, korporacja Lockheed Martin nie publikuje informacji o nowych możliwościach eksportowych – wśród potencjalnych klientów wymienia się Japonię, która w przeszłości używała MH-53E. Dodatkowo nie można wykluczyć próby wejścia na nowe rynki, szczególnie że rośnie liczba państw szukających możliwości zakupu ciężkich wiropłatów transportowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc