Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael publikuje harmonogram programu CH-53K King Stallion

Pierwsze CH-53K King Stallion mają trafić do Izraela w 2026 roku. Fot. Lockheed Martin

5 sierpnia dowództwo Sił Obronnych Izraela opublikowało szczegóły wdrożenia do linii ciężkich śmigłowców transportowych Lockheed Martin CH-53K King Stallion, które zostały zamówione w Stanach Zjednoczonych.


Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, personel przeszkalający się na nowy typ śmigłowca zakończy prace przy obecnie używanych CH-53D Yas’ur w 2023 roku – maszyny należące do 114. eskadry śmigłowcowej trafią do siostrzanej 118. eskadry i pozwoli na zapoczątkowanie szkolenia. Ma ono być prowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, dostawy nowego sprzętu do Izraela mają rozpocząć się w 2026 roku.

W ramach międzyrządowej umowy LOA Izrael zamówił dotychczas dwanaście CH-53K King Stallion z opcją rozszerzającą kontrakt o sześć kolejnych. Projekt jest finansowany z wykorzystaniem amerykańskich środków pomocy wojskowej FMF. Formalnie cztery pierwsze zostały zakontraktowane przez amerykański Departament Obrony w lutym bieżącego roku, mają zostać dostarczone do końca listopada 2025 roku. W maju uruchomiono dodatkowe środki finansowe, które obejmują przygotowanie eksportowej konfiguracji, zgodnej z wymaganiami Sił Obronnych Izraela – najprawdopodobniej mowa o integracji maszyn z wyposażeniem produkowanym przez przemysł tego kraju.

Obecnie Izrael jest jedynym eksportowym klientem na CH-53K King Stallion. Po porażce w Republice Federalnej Niemiec, korporacja Lockheed Martin nie publikuje informacji o nowych możliwościach eksportowych – wśród potencjalnych klientów wymienia się Japonię, która w przeszłości używała MH-53E. Dodatkowo nie można wykluczyć próby wejścia na nowe rynki, szczególnie że rośnie liczba państw szukających możliwości zakupu ciężkich wiropłatów transportowych.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc