Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael będzie szkolić pilotów samolotów Gulfstream G550 w Stanach Zjednoczonych

Fot. Siły Obronne Izraela

5 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Flight Safety International Inc. w sprawie realizacji usługi szkolenia pilotów Sił Powietrznych Izraela w zakresie pilotażu samolotów rodziny Gulfstream G550.

Powyższa umowa ma wartość 10 mln USD i ma być realizowana do końca czerwca 2028 roku. W całości będzie finansowana poprzez procedurę FMS, w zależności od potrzeb klienta. Do tego celu będą wykorzystywane symulatory oraz inne urządzenia szkolno-treningowe znajdujące się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Umowa ma związek z potrzebami operacyjnymi Sił Powietrznych Izraela – w jego strukturach znajduje się obecnie pięć samolotów tego typu skonfigurowanych do dwóch zadań: wczesnego ostrzegania i dowodzenia (dwa egzemplarze, wyposażone w stacje radiolokacyjne IAI EL/W-2085) oraz rozpoznawcze (trzy). Z różnych względów Izraelczycy nie zdecydowali się na zakup kolejnego G550, który mógłby służyć do zadań szkolno-treningowych.

Ze względu na niewielką liczbę maszyn, Siłom Powietrznym Izraela trudno oddelegować egzemplarze operacyjne do zadań szkolno-treningowych. Z kolei zakup usługi w Stanach Zjednoczonych można sfinansować m.in. poprzez fundusze amerykańskiego programu pomocy wojskowej FMF, którego Izrael jest największym odbiorcą (rocznie Izrael otrzymuje 3,8 mld USD na zakupy broni i usług w Stanach Zjednoczonych).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc