Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indyjskie działa samobieżne dla Armenii

Armenia kupuje indyjskie działa samobieżne MARG 155/39. Fot. Kalyani Strategic Systems

9 listopada indyjska spółka Bharat Forge, właściciel firmy Kalyani Strategic Systems, poinformowała, że jej spółka zależna uzyskała zamówienie dotyczące eksportu systemów artyleryjskich.

Z lakonicznego komunikatu dowiadujemy się również, że całkowita wartość kontraktu sięga 155,5 mln USD. Co ciekawe, ze względów prawnych (przepisy Rady Bezpieczeństwa i Rynku Giełdowego Indii, SEBI), Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że nabywcą jest Republika Armenii, zaś przedmiotem zamówienia są 155 mm samobieżne haubicoarmaty na podwoziu kołowym. Wielkość zamówienia nie jest znana, jednakże indyjskie media spekulują, że kwota ta pozwala na zakup uzbrojenia dla czterech-pięciu pułków (wg nomenklatury indyjskiej, wg polskiej raczej dywizjonów) dział samobieżnych po 18-20 dział w każdym. Zamówienie to jest istotne dla indyjskiego przemysłu obronnego, jego wartość sięga bowiem ok. 10% wartości rocznego eksportu indyjskiego uzbrojenia w latach 2020-2022 (choć celem indyjskiego resortu obrony jest osiągnięcie eksportu rzędu 5 mld USD w przyszłym roku).

Przedmiotem transakcji są działa MARG 155/39 (Multi-terrain ARtillery Gun, pol. działo artyleryjskie o wysokiej dzielności terenowej z działem kal. 155 mm i o długości lufy 39 kalibrów) opracowane przez Kalyani Strategic Systems. Działo debiutowało na wystawie DefExpo India 2020. W grudniu 2021 r. w zakładach Bharat Forge w Pune odbyła się prezentacja kompletnego prototypu. Działo to w istocie pozbawiona podwozia haubicoarmata 155/39 ULH (pod oznaczeniem TS-20), zamontowana na podwoziu samochodu ciężarowego Ashok Leyland Mk 4 4×4. Działo ma masę 19 ton i w pozycji do jazdy ma 9,391 m długości, 2,65 m szerokości i 3,16 m wysokości. Działo zabiera 18 kompletów amunicji (nabój i ładunki miotające). Czas rozwinięcia działonu wynosi 1,5 min w dzień i 2 min w nocy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc