Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

GRUPA WB zmodernizowała obronę przeciwlotniczą

Fot. GRUPA WB

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (część GRUPY WB) zakończył etap modernizacji sprzętu przeciwlotniczego jednego z państw NATO. W ramach podpisanej w 2021 roku umowy ulepszono zestawy artyleryjskie sojusznika z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego do standardu ARM-28. Poprawiło to charakterystyki sprzętu i zwiększyło jego zdolności bojowe.

Jedną z najważniejszą cech sprzętu wojskowego jest podatność modernizacyjna. Systemy bojowe eksploatowane są kilka dekad i na przestrzeni tego czasu modyfikowane lub modernizowane. Dzięki poprawie parametrów starsze rozwiązania mogą nadal być wykorzystywane przez siły zbrojne i spełniać swoje funkcje na współczesnym polu walki.

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka AREX specjalizuje się w zaawansowanym osprzęcie elektromechanicznym wykorzystywanym w różnych systemach bojowych. Elementem oferty przedsiębiorstwa z Gdyni jest modernizacja zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2 do standardu ARM-28.

Pakiet modernizacyjny charakteryzuje modułowa budowa. Dzięki temu można łatwo i szybko zintegrować nowe bloki funkcjonalne z oryginalnym zestawem. Modułowość ARM-28 umożliwia wykonywanie szybkich polowych napraw sprzętu.

Sprzęt doprowadzony do standardu ARM-28 nabrał nowych cech użytkowych. Dzięki cyfrowo sterowanym napędom elektrycznym możliwe było uzyskanie precyzyjnego naprowadzania oraz dużych prędkości przerzutu uzbrojenia. Zestaw nadal wyposażony jest w awaryjny napęd ręczny. Pulpit operatora pozwala na zaprogramowanie stref zakazanych.

Naprowadzanie zestawu na cel może być wykonywane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Modernizacja pozwoliła również zmniejszyć liczbę osób obsługi zestawu przeciwlotniczego.

Elementem pakietu modernizacyjnego ARM-28 jest również nowoczesny celownik optoelektroniczny. Pozwala na prowadzenie ognia z zestawu przeciwlotniczego zarówno amunicją OFZT i BZT starszego wzoru, jak też nowoczesną amunicją podkalibrową APDS-T.

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań dla rynku cywilnego i wojskowego. Ponad ćwierć wieku doświadczenia w branży pozwoliło zbudować rozpoznawalną, solidną i rzetelną markę. Spółka produkuje zestawy treningowe dla różnych typów uzbrojenia, systemy sterowania napędami sprzętu wojskowego, a także systemy bezzałogowe. AREX jest sprawdzonym dostawcą systemów elektroenergetycznych przeznaczonych dla infrastruktury kolejowej i drogowej.

Źródło: GRUPA WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc