Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na wsparcie eksploatacji samolotów F-16 Fighting Falcon

Fot. Łukasz Pacholski

29 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dwóch umów z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usług wsparcia eksploatacji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-16 Fighting Falcon.

Pierwsza z nich, o wartości 32,5 mln USD, dotyczy realizacji usług inżynieryjnych oraz technicznych związanych z modyfikacjami oprogramowania pokładowego oraz obsług maszyn należących do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, a prace mają być realizowane do końca lutego 2025 roku na obszarze całego świata.

Druga, o wartości 33,8 mln USD, dotyczy wsparcia technicznego dla szerokiego grona użytkowników zamawiających usługę poprzez procedurę FMS. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie i też ma obowiązywać do końca lutego 2025 roku. Wśród odbiorców usługi wymieniana jest także Polska (48 egzemplarzy F-16C/D Jastrząb), jednak żadna ze stron nie podaje szczegółowego podziału zleceń na odbiorców.

Obecnie na świecie eksploatowanych jest około 2850 egzemplarzy samolotów F-16 Fighting Falcon różnych odmian. Korporacja Lockheed Martin sukcesywnie rozwija konstrukcję, co powoduje, że są one nadal w produkcji. W ostatnich latach producent uzyskał zamówienia na 148 egzemplarzy w konfiguracji Block 70/72, których dostawy do użytkowników rozpoczęły się w bieżącym roku. Obok produkcji drugim ważnym elementem programu jest modernizacja i utrzymanie już dostarczonych samolotów – m.in. ważnym elementem jest projekt F-16V, dzięki któremu użytkownicy mogą gruntownie zmodernizować swoje samoloty. Zainteresowanie tego typu pracami wyraża m.in. Polska.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc