Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na sprzęt dla rumuńskich zestawów Patriot

Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii

13 października amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu umowy z korporacją RTX w sprawie zamówienia elementów wyposażenia niezbędnych dla rumuńskich zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3+.

Październikowa umowa ma wartość 156 mln USD i w całości pochodzi z funduszy rumuńskich. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, kontrakt obejmuje pakiet części zamiennych, urządzenia obsługi, a także produkcję nieujawnionych komponentów. Całość prac ma zostać zrealizowana do października 2027 roku.

Rumunia była pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, który zdecydował się na zakup systemu Patriot PAC-3+. Pierwsze cztery zestawy zostały zamówione poprzez procedurę FMS, w listopadzie 2017 roku. Dostawy zrealizowano do końca 2022 roku – wszystkie trafiły do Sił Powietrznych Rumunii. W ramach drugiej fazy zaplanowano zakup trzech kolejnych zestawów ogniowych. Co należy podkreślić, w przeciwieństwie do Polski, zrezygnowano z offsetu – z tego też względu jednostki rumuńskie wykorzystują m.in. standardowe dla armii amerykańskiej pojazdy.

Obecnie w Europie Środkowej system Patriot jest eksploatowany przez trzy państwa – Rumunię, Polskę oraz Ukrainę. Nie można wykluczyć, że w najbliższych latach liczba ulegnie zwiększeniu. Ze względu na rosnące wydatki na obronność, projekty obejmujące zakup zestawów przeciwlotniczych tej klasy pojawiają się w kolejnych państach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc