Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi z propozycją w sprawie następców niemieckich P-3C Orion

Francuzi chcą wypożyczyć Niemcom własne samoloty patrolowe, co pozwoli na dalsze prace nad MAWS. Fot. Marine Nationale

17 marca media francuskie poinformowały, że Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej złożyło swojemu niemieckiemu odpowiednikowi propozycję wypożyczenia samolotów patrolowych Breguet Atlantique 2, które mogłyby zastąpić obecnie używane Lockheed Martin P-3C Orion.


Głównym powodem złożenia propozycji są potrzeby sprzętowe niemieckiego lotnictwa morskiego, które zdecydowało się na przedwczesne wycofanie ze służby P-3C Orion. Oferta francuska jest drugą, która została upubliczniona w ostatnich dniach – przypomnijmy, amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż do Niemiec pięciu samolotów Boeing P-8A Poseidon. W przypadku oferty francuskiej mowa o czterech maszynach używanych, które zostałyby zmodernizowane do standardu STD 6, który obejmuje montaż stacji radiolokacyjnej Thales Searchmaster z anteną AESA, nowego systemu analizy danych z boi hydroakustycznych Thales, zabudowy kabiny pilotów oraz operatorów, instalacji optoelektronicznej głowicy Wescam MX-20.

Obecnie Francuzi modernizują osiemnaście samolotów Breguet Atlantique 2, proces ma zakończyć się do końca 2024 roku. Dodatkowo w rezerwie zostaną cztery egzemplarze – prawdopodobnie te, które są oferowane Republice Federalnej Niemiec.

Rząd w Paryżu jasno wskazuje, że zakup przez Berlin samolotów patrolowych produkcji amerykańskiej (Boeing P-8A Poseidon) może spowodował wstrzymanie i zerwanie współpracy francusko-niemieckiej w programie MAWS, którego celem jest wdrożenie do służby około 2030 roku, nowej generacji samolotu patrolowego bazowania lądowego. Głównym kandydatem jest koncern Airbus z samolotem rodziny A320neo, który mógłby przejść podobną przebudowę jak Boeing 737NG do P-8A Poseidon.

Obok oferty rządów Stanów Zjednoczonych oraz Francji, Niemcy analizują możliwość zakupu samolotów produkcji europejskiej. Mowa o Airbus Airbus C295MPA oraz Rheinland Air Services ATR-72MPA.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Francuzi z propozycją w sprawie następców niemieckich P-3C Orion”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc