Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny podpisały kontrakt na zakup systemu BrahMos

28 stycznia Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że doszło do podpisania kontraktu z Filipinami w sprawie sprzedaży zestawów obrony wybrzeża wyposażonych w pociski BrahMos. Jest to pierwszy eksportowy kontrakt na powyższy system. Fot. BrahMos Aerospace Private Limited

28 stycznia Ministerstwo Obrony Republiki Indii poinformowało w komunikacie o podpisaniu przez firmę BrahMos Aerospace Private Limited kontraktu z Departamentem Obrony Republiki Filipin w sprawie sprzedaży siłom zbrojnym tego kraju rakietowego systemu obrony wybrzeża wykorzystującego pociski przeciwokrętowe BrahMos.

Zgodnie z informacjami z Filipin, zakup ma pochłonąć kwotę 375 mln USD, a rozpoczęcie dostaw zaplanowano w dwanaście miesięcy od podpisania kontraktu. Oznacza to, że mogą one rozpocząć się na początku 2023 roku. Filipiny zamówiły trzy baterie, a także pakiet wsparcia logistycznego i szkolenie obsługi. Każda bateria ma obejmować trzy wyrzutnie (każda dla dwóch/trzech kontenerów transportowo-startowych) wraz z pojazdami dowodzenia i wykrywania celów. Jak wskazuje Departament Obrony Filipin, zakup jest związany z chęcią zabezpieczenia morskiej strefy wyłączności gospodarczej kraju przed rosnącą presją ze strony Chin. Dodatkowo wpisuje się w wieloletni program modernizacji technicznej – obecnie władze w Manili wskazują na zakup dwóch kolejnych baterii do 2027 roku, które z kolei miałyby trafić do wojsk lądowych.

Fot. BrahMos Aerospace Private Limited

Filipiny będą pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu BrahMos, który jest rozwijany przez Indie we współpracy z Rosją od drugiej połowy lat 90. XX wieku. Produkcja seryjna na potrzeby sił zbrojnych Indii obejmowała dotychczas m.in. konfigurację kołowej wyrzutni lądowej z pociskami przeznaczonymi do zwalczania celów naziemnych. Filipiny będą pierwszym użytkownikiem naziemnego systemu skonfigurowanego do zwalczania celów nawodnych odległych o 290 km od stanowiska ogniowego.

Jak wskazują media indyjskie, to największy dotychczasowy sukces eksportowy lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Sprzedaż systemu BrahMos na Filipiny może zapoczątkować dalsze umowy, gdyż zainteresowanie zakupem wyrażają m.in. Wietnam oraz Indonezja.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc