Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Duży satelita geostacjonarny na celowniku Thorium

Fot. Thorium Space

21 maja br. podczas rocznej prezentacji strategii i dokonań Thorium Space, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia oraz najbliższe plany biznesowe i R&D. Podczas wystąpienia Paweł Rymaszewski, prezes zarządu zapowiedział, że spółka podtrzymuje swe plany giełdowe, ale priorytetem jest obecnie finalizacja umowy z europejskim klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę geostacjonarnego.

21 maja br. w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się roczna prezentacja strategii i dokonań Thorium Space. Podczas prezentacji Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space, przedstawił dotychczasowe osiągnięcia spółki oraz najbliższe plany biznesowe i badawczo-rozwojowe (R&D). Thorium Space zakończyło prace nad budową terminali, które już działają oraz rozpoczęło budowę pierwszego payloadu geostacjonarnego. Te sukcesy wymusiły na spółce zmiany w strukturze, modelu biznesowym i technicznym, w tym powiększenie laboratorium w Warszawie oraz utworzenie nowych działów sprzedaży i jakości. To co kluczowe, spółka przeszła na metodologię procedur i standardów wyznaczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), co umożliwia jej lepszą kompatybilność w prowadzeniu projektów z największymi firmami sektora space.

- Wychodzimy z ofertą globalną, przeznaczoną na rynek kosmiczny, obejmującą terminale, ale przede wszystkim payloady i satelity telekomunikacyjne budowane przy współpracy z partnerami. Obecnie finalizujemy negocjacje z europejskim operatorem dotyczące całego satelity geostacjonarnego w paśmie Ku/Ka - informował Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Thorium Space dedykuje swą ofertę i uznaje za główny core klientów z sektora rządowego, obronnego, bezpieczeństwa oraz infrastruktury krytycznej. Spółka wyznaje podejście - modelu „Sattelite as a Service”, co oznacza, że chce oferować nie tylko same urządzenia terminali, ale wyjść z ofertą kompleksową, całego serwisu, na który składają się terminale wraz z łącznością, czyli z pasmem. Firma otrzymała wsparcie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozpoczęła budowę większego satelity we współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za platformę.

- Przeszliśmy z etapu R&D na etap oferowania produktów rynkowych, co znacznie zmieniło naszą strukturę i plany na przyszłość. To sprawiło, że staliśmy się globalnym graczem, drugim
w Europie producentem takiej technologii po Francji
- podkreślał Rymaszewski.

Thorium Space podtrzymuje swoje plany giełdowe, ale obecnie priorytetem jest finalizacja umowy z komercyjnym klientem na budowę dużego satelity geostacjonarnego. - Dalej idziemy rytmem, jaki zapowiadaliśmy, ale z pewnym przesunięciem, gdyż kończymy negocjacje z klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę, na którym cały payload będzie od nas. Nasze satelity posiadają funkcje anty-jammingowe, lokalizację interferencji oraz możliwość dowolnego kierowania sygnału i mieszania serwisów, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi i atrakcyjnymi dla operatorów. Jesteśmy już bardzo blisko celu - dodał Paweł Rymaszewski.

Prezes podkreślił również, że firma posiada unikalne technologie, w tym aktywne anteny radarowe i własne układy scalone. Thorium Space jest jednym z nielicznych producentów własnych układów scalonych i wkrótce wprowadzi drugą generację swojego krzemu. Paweł Rymaszewski przedstawił także innowacyjne rozwiązania satelitarne i strategiczne kierunki rozwoju, które plasują Thorium Space jako lidera technologicznego na europejskim rynku kosmicznym oraz podkreślił wyjątkową współpracę z niemieckim OHB, obecnie największym i kluczowym partnerem biznesowym Thorium Space.

- Z naszym partnerem z OHB patrzymy szeroko w przyszłość. Łączy nas wspólny klient, z którym obecnie intensywnie prowadzimy negocjacje. Cieszymy się, że mogliśmy się również spotkać dzisiaj, na naszym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowi podsumowanie sukcesów Thorium, ale i planów, które liczymy, że zyskają również miano sukcesu – wyjaśniał prezes Rymaszewski.

- Dwa lata temu rozpoczęliśmy z Thorium współpracę, która rozwija się do dziś. Z niecierpliwością czekamy na rozwój technologii, nad którą pracuje Thorium Space i staramy się wspierać ten rozwój. Myślę, że to co dzieje się teraz w Thorium, to właściwy kierunek dla dalszego rozwoju. Na technologie tego rodzaju istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, zwłaszcza przy europejskim programie IRIS^2.  Europejskie programy rządowe również pilnie potrzebują nowych rozwiązań technologicznych – podsumowuje dr Kolja auf der Heide, Director Future Programs Telecom & Productline SmallGEO, OHB Systems AG.

Wydarzenie zgromadziło szereg ekspertów polskiego sektora kosmicznego i bezpieczeństwa, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskich Sił Zbrojnych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przemysłu zbrojeniowego, nauki oraz mediów. Patronat nad wydarzeniem objęła redakcja Space24, Polska Zbrojna i Polska Agencja Kosmiczna POLSA.

Źródło: informacja prasowa Thorium Space

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc