Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dawny ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło przetarg, mający na celu wybranie wykonawcy skomplikowanej operacji transportu okrętu podwodnego eks-ORP Sokół z PGZ Stoczni Wojennej do swojej ekspozycji plenerowej.

Przedmiotem zamówienia jest transport morski i lądowy eksponatu – okrętu podwodnego typu Kobben na ekspozycję plenerową Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na przygotowane na ekspozycji plenerowej (bezpośrednio przy Bulwarze Nadmorskim) stanowisko – w kształcie żelbetowej niecki. Przetarg umożliwia złożenie oddzielnych ofert na transport morski oraz lądowy.

Przekazany przez Marynarkę Wojenną okręt został przeholowany do PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. w Gdyni, gdzie pozbawiono go cech bojowych (w tym pływalności) i przebudowano w celu przystosowania do bezpiecznego zwiedzania i posadowienia (m.in. przyspawane podpory). Umowy związane z pozyskaniem i adaptacją eks-Sokoła na obiekt muzealny zawarto 28 i 29 lipca 2020 roku z Komendą Portu Wojennego Gdynia (w sprawie przekazania jednostki) i PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o.o. (w sprawie wyslipowania jednostki, a także umycia i zabezpieczenia, stanowiących przygotowanie do prac adaptacyjnych). Osobna umowa dotyczyła samej adaptacji.

Ostatnia „podróż” Sokoła będzie miała dwa zasadnicze etapy. Pierwszym będzie transport morski na trasie PGZ Stocznia Wojenna – Nabrzeże Pomorskie w Gdyni (obok miejsca postoju niszczyciela-muzeum ORP Błyskawica). Do tego miejsca okręt dotrze na holowanym pontonie. Dalsza drogą odbędzie się po lądzie. Tak więc drugim etapem będzie transport na trasie Nabrzeże Pomorskie – Bulwar Nadmorski w Gdyni wraz z posadowieniem okrętu na przygotowanym miejscu na ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej.

Wybór wykonawcy (wykonawców) zostanie oparty na kryterium ceny usługi (60%) i doświadczeniu (40%). Operacja z pewnością będzie widowiskowa i zgromadzi tłumy zainteresowanych.

Operacja nie będzie łatwa. Podobną już jednak w Gdyni przeprowadzono. W grudniu 2011 roku w podobny sposób, do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, trafił inny okręt tego samego typu – eks-Kobben. Wówczas sprawa była prostsza - trasa krótsza i niemal prostoliniowa.

Pierwotnie planowano, że eks-Sokół trafi do ostatniego miejsca postoju wytypowanego w rejonie Bulwaru Nadmorskiego. Obecna lokalizacja jest określana jako tymczasowa, co może oznaczać, że okręt podwodny w przyszłości stanie jednak obok Błyskawicy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc