Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czy Polska jest zainteresowana udziałem w NATO-wskim programie śmigłowca wielozadaniowego?

Pomimo interpelacji poselskiej MON nie poinformowało wprost o potencjalnym zainteresowaniu międzynarodową współpracą nad opracowaniem nowej konstrukcji. Obecnie resort obrony koncentruje się na zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej programu Perkoz, który ma na celu zastąpienie śmigłowców Mi-2 bądź/i W-3 Sokół/Anakonda. Fot. Łukasz Pacholski

15 stycznia na stronach Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą ewentualnego zainteresowania Polski udziałem w międzynarodowym programie rozwoju i produkcji nowego śmigłowca wielozadaniowego na potrzeby sił zbrojnych państw NATO.


Zapytanie zostało przygotowane przez posła Artura Łąckiego (Koalicja Obywatelska) 23 listopada i było skutkiem wydarzeń z 19 listopada, kiedy to przedstawiciele Republiki Francuskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Grecji, Republiki Włoskiej i Wielkiej Brytanii ogłosili uruchomienie projektu związanego z opracowaniem śmigłowca wielozadaniowego, który miałby pojawić się w linii w następnej dekadzie.

Biorąc pod uwagę powyższe wydarzenie, a także potrzeby sprzętowe Wojska Polskiego w zakresie wymiany floty śmigłowców, poseł Łącki zwrócił się do MON z trzema pytaniami:

  1. Dlaczego Polska nie jest sygnatariuszem listu intencyjnego w sprawie budowy śmigłowca wielozadaniowego w ramach NATO?
  2. Czy ministerstwo uczestniczyło w rozmowach w sprawie wspólnej budowy wielozadaniowego śmigłowca?
  3. Na jakim etapie są działania, które pozwolą na wyposażenie armii w nowe śmigłowce wielozadaniowe?

Udzielona odpowiedź jest niezwykle enigmatyczna, żeby nie powiedzieć wymijająca. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz przekazał, że aktualnie resort obrony narodowej realizuje fazę analityczno-koncepcyjną dla zadania pn. „Wielozadaniowy śmigłowiec wsparcia” kr. PERKOZ. Zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej jest planowane na 31.03.2021 r.


Przypomnijmy, w ramach programu Perkoz Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup 32 śmigłowców wielozadaniowych przeznaczonych do wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenia oraz rozpoznania i walki elektronicznej. Dialog techniczny miał zostać zrealizowany w okresie maj-grudzień 2020 r., a zainteresowanie programem wyraziło w zeszłym roku 12 podmiotów. Wśród nich znaleźli się producenci wiropłatów (Hindustan Aeronautics Ltd., Airbus Helicopters SAS, Bell Textron Inc., WSK PZL-Świdnik S.A., Boeing Company i Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.). Wśród promowanych konstrukcji wymienia się m.in. S-70i Black Hawk, AW139PL, UH-1Y Venom (w połączeniu z przystąpieniem do programu V-280 Valor). Z tego też względu wydaje się, że program Perkoz nie obejmuje zastąpienia wysłużonych Mi-2, a przede wszystkim najstarsze z W-3 Sokół.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 comments on “Czy Polska jest zainteresowana udziałem w NATO-wskim programie śmigłowca wielozadaniowego?”

  1. Pan poseł i jego partia jakby przez 8 lat załatwiły bieżące kwestie, to można by było pomyśleć o ambitnych programach rozwojowych szczyt hipokryzji, niedobrze się robi.

  2. Ważne by wyciągnąć wreszcie konsekwencje dla tych co za bezcen sprzedali zakłady PZL- Świdnik za wyrządzone wielkie szkody dla państwa polskiego i bezpieczeństwa wojska. Zapotrzebowanie armii na nawet ponad 100 śmigłowców różnych typów w przeciągu dekady do wymiany zapewniłoby sprawne funkcjonowanie tej firmy na długie lata, rozwój własnych konstrukcji i technologii przy normalnej współpracy z kooperantami a wieletnie zyski i podatki zostałyby w Polsce.

  3. PiS 5 lat rządzi a jak dobrze polczysz to 7 lat i jest lepiej? No chyba te 1000 dronow i setki Śmigiel polskich polczysz he he...

  4. Obecna ekipa w MON robi różne rzeczy różnie im to wychodzi o czym czasem tu pisze, ale te 1000 dronów.powszechnie wyśmiewane, to spełniona obietnica A.Macierewicza to 100 zestawów Warmate po 10 dronów w każdym i żadne śmiechy, irracjonalne drwiny faktów nie zmieni, oczywiście to amunicja krążąca nie do końva dron.
    Jeżeli chcesz koniecznie rozmawiać o głupotach pisowskich w obroności to jest ich.oczywiście bardzo dużo możemy rozmzmawiać ale merytorycznie.

  5. PiS niestety jest grabarzem armii. Obiecali poprawę a jest gorzej niż było. Zakupy bez przygotowania całego systemu, bez ofsetu, bez analizy np F 35. Jak już kupią nowoczesny sprzęt to w ilościach defiladowych np Homara. Brak konsekwencji w zapoczątkowanych programach np Wisła. Brakuje też determinacji w dokończeniu dawno rozpoczętych programów i ważnych dla WP i polskiego przemysłu np Tytan.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc