Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cottonmouth dostarczony US Marine Corps

Zmodyfikowany prototyp transportera Cottonmouth trafił do US Marine Corps na testy. Równolegle Textron Systems dostarczył kadłub do prób balistycznych. Fot. Textron Systems

8 grudnia amerykańska firma Textron Systems poinformowała o przekazaniu do testów Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki zmodyfikowanego prototypu opancerzonego pojazdu rozpoznawczego Cottonmouth.

Do przekazania doszło 1 grudnia br. w Nevada Automotive Test Center w Silver Springs w Newadzie. Wóz posłuży do testów (wraz z kadłubem do testów balistycznych, który został przekazany równolegle), jakie US Marine Corps realizuje w ramach programu ARV (Advenced Reconnaissance Vehicle, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy), czyli następcy przestarzałego transportera LAV-25. David Phillips, starszy wiceprezes ds. systemów lądowych i morskich w Textron Systems, powiedział, że „Ich pojazd Cottonmouth to całkowicie nowa konstrukcja, która zapewnia rewolucyjne możliwości rozpoznawcze i spełnia wymagania piechoty morskiej”. Dodał także, że „Pojazd został zaprojektowany z uwzględnieniem uwag przyszłego użytkownika od samego początku”. Przedstawiciel firmy podkreślał również znaczenie mniejszych w stosunku do LAV-25 gabarytów pojazdu, dzięki czemu poduszkowiec LCAC 100 (SSC) ma zabierać cztery takie wozy. Właściwe testy pojazdu przewidziane są na 2023 rok. Warto dodać, że przekazany prototyp, jest wozem, w którym wprowadzono poprawki po pierwszej fazie testów.

O transporterze Cottonmouth (nazwa od mokasyna błotnego ‒ węża z Ameryki Północnej z podrodziny grzechotnikowatych) wiadomo wciąż niewiele. Z dostępnych materiałów można jedynie wnioskować, że nowa konstrukcja Textron Systems to stosunkowo niewielki pływający kołowy transporter opancerzony w układzie 6×6. Wóz opracowany przez amerykański koncern uzbrojony został w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg RS4-J z 12,7 mm wkm M2HB i pojedynczą wyrzutnią ppk FGM-148 Javelin. Według deklaracji producenta, pojazd ma dysponować bogatym wyposażeniem pozwalającym na skuteczną realizację przewidywanych dla niego zadań.

US Marine Corps dysponuje obecnie kilkuset LAV-25 w różnych wersjach: są to przede wszystkim kolejne modyfikacje pojazdu bazowego (oznaczone jako A1, A2 i A3), jak i wersje specjalistyczne: przeciwpancerna (LAV-AT), samobieżny moździerz (LAV-M), wóz zabezpieczenia technicznego (LAV-R) itd. Jako ciekawostkę warto dodać, że w oczekiwaniu na nowe czołgi lekkie (program MPF), US Army wypożyczyła od US Marine Corps kilkanaście LAV-25A2, które tymczasowo pełnią funkcję opancerzonych pojazdów wsparcia ogniowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc