Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prototyp transportera Textron Systems Cottonmouth rozpoczyna próby

Koncern Textron Systems poinformował o ukończeniu budowy prototypu pojazdu rozpoznawczego Cottonmouth, oferowanego US Marine Corps. Fot. Textron Systems

23 sierpnia amerykańska firma Textron Systems poinformowała o ukończeniu budowy prototypu kołowego transportera opancerzonego Cottonmouth, oferowanego Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki w ramach programu ARV (Advanced Reconnaissance Vehicle, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy).

Budowę prototypu poprzedziły testy demonstratora, określanego przez producenta mianem pojazdu Alfa, które zostały zakończone formalnie w kwietniu tego roku. Budowa prototypu została zakończona w ciągu zaledwie czterech miesięcy, co wg Textron Systems jest ogromnym osiągnięciem, zważywszy na problem z dostawami zespołów związany z pandemią i kryzysem gospodarczym oraz wojną na Ukrainie. Zgodnie z życzeniem US Marine Corps, który wybrał Textron Systems jako jedną z dwóch firm opracowujących potencjalnego następcę LAV-25 (choć nie całkiem będzie to zastępstwo 1:1 - następca ma się różnić oferowanymi zdolnościami, pojazd ma zostać dostarczony do testów w grudniu br.  Wstępne testy weryfikacyjne odbyły się zresztą w dniach 1-12 sierpnia w ośrodku Textron Systems na obszarze aglomeracji Nowego Orleanu (stan Lujzjana). Wypadły one pomyślnie, a producent deklaruje, że były one pierwszym krokiem ku spełnieniu rygorystycznych wymagań US Marine Corps.

Fot. Textron Systems

David Phillips, starszy wiceprezes ds. systemów lądowych i morskich w Textron Systems, powiedział, że „zespół wykonał świetną robotę, realizując kolejne etapy projektowania, aby stworzyć pojazd, który spełnia lub nawet przekracza najwyższe wymagania użytkowników, i zrobił to w niecały rok”. Phillips ocenił to jako „ogromne osiągnięcie” dla całej firmy. Stwierdził on również, że Cottonmouth został zaprojektowany w sposób umożliwiający łatwą modyfikację zgodnie z życzeniem klienta. Powiedział, że „nie zawsze można przewidzieć, jakie będą następne wymagania”, ale „niezależnie od tego, czy chodzi o amunicję krążącą, zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych czy coś, co jeszcze nie zostało wynalezione, ten pojazd umożliwi klientom Textron Systems włączenie tego w jego asortyment uzbrojenia lub wyposażenia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc