Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Coraz bliżej modernizacji holenderskich fregat

Fregata De Ruyter typu LCF. Fot. Tomasz Grotnik

Trwają przygotowania do modernizacji fregat obrony powietrznej i dowodzenia LCF (Luchtverdedigings- en commandofregat) typu De Zeven Provinciën.

Dwie z czterech fregat LCF będą zmodernizowane w zakresie zdolności obrony powietrznej. Prace zostaną zrealizowane w połączeniu z planowymi remontami głównymi i dokowymi, które mają się odbyć w latach 2024-2029. Oczekuje się, że w tym okresie okręty będą wyłączone z eksploatacji przez półtora roku.

Okręty te otrzymają pociski bliskiego zasięgu Raytheon ESSM Block 2. Oprócz nich zainstalowane zostaną wyrzutnie rakietowego systemu obrony bezpośredniej RAMSys RIM-116 RAM. Zastąpione zostaną ponadto 127 mm armaty automatyczne OTO Melara Compatto, pochodzące z drugiej ręki (zakupiono je w Kanadzie, która zdjęła je z modernizowanych niszczycieli typu Iroquois). Kolejną nowością będą pociski uniwersalne (przeciwokrętowe z możliwością rażenia celów brzegowych) Kongsberg Defence & Aerospace NSM, które zastąpią Boeing RGM-84F Harpoon Block 1D, i manewrujące Raytheon Tomahawk.

Dwa okręty, które nie będą w pełni zmodernizowane, planowane do wycofania w latach 2032 i 2033, przejdą remonty, w ramach których wymianie będzie podlegało wyposażenie ogólnookrętowe (systemy chłodnicze, podnośniki, kotły i systemy przeciwpożarowe), ale także mniejsze systemy elektroniczne, takie jak radary nawigacyjne, systemy optoelektroniczne i systemy łączności. Projekt obejmuje również sieci i systemy komputerowe, w tym aktualizację oprogramowania. Ta para fregat zachowa zdolność do użycia pocisków ESSM Block 1. Koszt przedsięwzięcia jest szacowana na 250 mln EUR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc