Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chile upublicznia plan zakupu fregat

9 marca dowódca Marynarki Wojennej Chile upublicznił informację, że siły morskie planują zakup dwóch fregat wielozadaniowych, które zastąpią w szeregach floty parę eks-holenderskich fregat przeciwlotniczych typu Latorre.

Znane wcześniej jako typ Jacob van Heemeskerck, zostały zakupione z nadwyżek sprzętowych holenderskich sił morskich w 2005 roku (w Holandii służyły w latach 1986-2005). Dzięki uzbrojeniu, w postaci pojedynczej wyrzutni Mk.13 zdolnej do odpalania pocisków Standard SM-1MR mogą zwalczać cele powietrzne znajdujące się w odległości do 38 km od okrętów. Plan zakupu następców uległ przyspieszeniu po analizie możliwości przebudowy układu napędowego okrętów – następcy mają pojawić się w Chile do 2023 roku.

Powyższy termin może oznaczać, że Chile (zgodnie z tradycją) zdecyduje się na zakup jednostek używanych zdolnych do zwalczania celów powietrznych. Dodatkowo władze rozważają możliwość zamówienia nowych fregat o powyższych zdolnościach. Być może Chilijczycy dokupią kolejne, używane, fregaty Typu 23 z nadwyżek Royal Navy.

Obecnie w szeregach chilijskiej floty pływają trzy fregaty Typu 23, które zakupiono w pierwszym dziesięcioleciu ubiegłego wieku. Według części publikacji prasy brytyjskiej, Londyn sonduje możliwość sprzedaży kolejnych fregat powyższego typu, które wraz z posiadaną trójką mogłyby przejść proces modernizacji systemów pokładowych oraz uzbrojenia – władze tego kraju rozważają bowiem wyposażenie okrętów w pionowe wyrzutnie Mk.41, zdolne do współpracy z różnymi typami pocisków przeciwlotniczych.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc