Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowe pojazdy lądowe dla hiszpańskich Ejercito de Tierra

W Hiszpanii planuje się ubezzałogowić bojowy wóz piechoty Pizarro i pojazd saperski Castor (na zdjęciu). Fot. GDELS-SBS.

9 czerwca poinformowano o prowadzeniu prac nad zestawem pozwalającym na konwersję bojowego wozu piechoty Pizarro, czyli  GDELS ASCOD, w pojazd bezzałogowy. Podobny zabieg ma dotyczyć pojazdu inżynieryjnego Castor, także należącego do rodziny Pizarro/ASCOD.

Informacja została podana podczas wspólnej konferencji Wojsk Lądowych Królestwa Hiszpanii (Ejercito de Tierra) i Generalnej Dyrekcja Uzbrojenia i Materiałów (DGAM, Dirección General de Armamento y Material), której tematem przewodnim były lądowe pojazdy bezzałogowe. Za realizację prac ma odpowiadać zakład Santa Bárbara Sistemas, wchodzący w skład koncernu GDELS (europejski oddział General Dynamics Land Systems), we współpracy z firmą Sener Aerospecial. Po zainstalowaniu zestawu Pizarro ma stać się wozem opcjonalnie załogowym, tzn. będzie mógł być wykorzystywany zarówno tak samo jak dotychczas, jak i w charakterze pojazdu zdalnie sterowanego. Niebawem mają rozpocząć się testy dynamiczne systemu. Drugim projektem jest konwersja wozu inżynieryjnego Castor, realizowana przez te same podmioty (i dodatkowo przez Instytut Badań Motoryzacji Uniwersytetu Technicznego w Madrycie (INSIA, Instituto Universitario de Investigación del Automóvil). Te przedsięwzięcie realizowane jest na zlecenie Dowództwa Wsparcia Logistyki (Mando de Apoyo Logístico). Docelowo Castor stanie się pojazdem zdalnie sterowanym za pomocą systemu Remote Drive, opracowanego przez INSIA. Realizacja prac saperskich w trybie zdalnego sterowania, szczególnie przeciwminowych, ma znacząco ograniczyć ryzyko poniesienia strat w ludziach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc