Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austriacy odbierają pierwszy egzemplarz AW169M

Fot. Ministerstwo Obrony Austrii

21 grudnia koncern Leonardo poinformował o dostarczeniu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca AW169M Ministerstwu Obrony Austrii. Powyższe wydarzenie było także okazją do upublicznienia decyzji o zwiększeniu zamówienia.

Międzyrządowa umowa na zakup osiemnastu śmigłowców AW169 została zawarta w grudniu 2021 roku i miała wartość 346 mln EUR. Dostawy maszyn miały rozpocząć się w 2023 roku – sześć ma zostać dostarczonych w konfiguracji szkolno-treningowej AW169B, a pozostała dwunastka wielozadaniowej AW169MA. Dodatkowo w listopadzie bieżącego roku władze w Wiedniu ogłosiły chęć wykorzystania opcji kontraktowej, która obejmuje także osiemnaście maszyn (sześć AW169B oraz dwanaście AW169MA). Próby pierwszego AW169B rozpoczęły się w na przełomie września i października bieżącego roku.

Wykorzystanie opcji kontraktowej to wynik analiz budżetowych, które wskazują chęć ograniczeń kosztów eksploatacji wojskowych statków powietrznych. W przypadku śmigłowców, flota ma opierać się na dwóch typach: Leonardo AW169 oraz Lockheed Martin UH-60 Black Hawk. Pierwsze mają pozwolić na wycofanie i zastąpienie Alouette III oraz Bell OH-58, a drugie AB-212. Z tego też względu Wiedeń zakupił m.in. trzy dodatkowe UH-60 z nadwyżek sprzętowych Jordanii.

Produkowane przez koncern Leonardo śmigłowce AW169 zyskują popularność w segmencie wielozadaniowych wiropłatów o maksymalnej masie startowej do 5 ton. Obok klientów cywilnych oraz służb porządku publicznego, zostały już zamówione przez siły zbrojne trzech państw: Kataru, Austrii oraz Włoch. Część komponentów jest produkowana w należących do koncernu Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc