Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie pociski dla Sił Zbrojnych Republiki Korei

Fot. US Navy

14 i 15 listopada amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgód na sprzedaż do Republiki Korei dwóch partii kierowanych pocisków przeznaczonych dla sił morskich oraz lotniczych. W obu przypadkach mowa o oficjalnych zapytaniach ofertowych skierowanych przez władze w Seulu.

Łącznie oba pakiety mają maksymalną wartość 700 mln USD. Obecnie sprawy trafiły do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma 30 dni na ewentualne weto, co wydaje się niemożliwe.

Pierwszy z zatwierdzonych pakietów, o maksymalnej wartości 650 mln USD, dotyczy możliwości zakupu 38 pocisków przeciwlotniczych Standard SM-6 Block I wraz z kontenerami transportowo-startowymi, częściami zamiennymi, wsparciem logistyczno-szkoleniowym oraz integracją z dostępnym wyposażeniem pokładowym. Jak wskazuje komunikat Departamentu Stanu, część z pocisków ma zostać wykorzystana do ćwiczeń i prób ogniowych. W przypadku podpisania międzyrządowej umowy LOA, wykonawcą będzie producent, czyli korporacja RTX.

Nosicielami pocisków mają być niszczyciele rakietowe typu Sejong the Great. Obecnie w linii znajdują się trzy z nich, a dodatkowo budowana jest kolejna trójka ulepszonej wersji Batch II. SM-6 są przeznaczone do zwalczania  całego spektrum środków napadu powietrznego poruszających się zarówno z niewielką prędkością (śmigłowce, bezzałogowce), jak i prędkościami super- oraz hipersonicznymi (pociski przeciwokrętowe i balistyczne).

Drugi zatwierdzony pakiet obejmuje możliwość zakupu 42 bojowych pocisków AIM-9X Sidewinder Block II+, a także 10 szkolno-treningowych CATM-9X i pakietu części zamiennych. W tym przypadku Departament Stanu wycenił wartość na 52 mln USD. W przypadku podpisania umowy wykonawcą zostanie producent – korporacja RTX. Broń ma stanowić uzbrojenie krótkiego zasięgu dla wielozadaniowych samolotów bojowych Sił Powietrznych Republiki Korei.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc