Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają nową partię KTO Stryker

Fot. Łukasz Pacholski

17 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z General Dynamics Land Systems w sprawie zamówienia nowej partii kołowych transporterów opancerzonych Stryker. Co ciekawe, mowa o pojazdach w konfiguracji z płaskim dnem.

Listopadowa, ramowa, umowa ma maksymalną wartość 146,7 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca listopada 2024 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania – poszczególne partie produkcyjne mają być finansowane w najbliższych miesiącach. Żadna ze stron nie informuje o szczegółach projektu, jednak biorąc pod uwagę fakt, że US Army inwestuje spore fundusze w modernizację posiadanej floty do standardu wzmocnionego dna, możliwym są dwie opcje – zakup platform do roli nosicieli systemów przeciwlotniczych IM-SHORAD (docelowo plany mówią o 144 Strykerach w tej konfiguracji) bądź przygotowanie do sprzedaży eksportowej (dotychczas pojazdy rodziny Stryker trafiły do Tajlandii, pochodziły z nadwyżek armii amerykańskiej).

Kołowe transportery opancerzone rodziny Stryker to jeden z podstawowych typów pojazdów armii amerykańskiej. Od 2002 roku General Dynamics Land Systems dostarczył około 5000 egzemplarzy. Były bądź są wykorzystywane operacyjnie w działaniach bojowych na obszarze Iraku, Afganistanu oraz Syrii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc