Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie skupują pociski AMRAAM dla Ukrainy

Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

31 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ramowej z korporacją RTX w sprawie skupu kierowanych pocisków rodziny AIM-120 AMRAAM na rzecz Ukrainy.

Sierpniowa umowa ma maksymalną wartość 192 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono I transzę środków w kwocie 7,7 mln USD. Umowa ma obowiązywać do końca listopada 2024 roku – wszystkie środki pochodzą z funduszy przeznaczonych na pomoc wojskową Ukrainie w ramach projektu Ukraine Security Assistance Initiative. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, RTX ma skupować pociski z różnych źródeł. Obecnie, na Ukrainie, AIM-120 AMRAAM są wykorzystywane jako środek bojowy dla zestawów obrony przeciwlotniczej NASAMS. Część pocisków jest przekazywana z zasobów amerykańskich bądź sojuszników, którzy wspierają władze w Kijowie (m.in. Królestwo Niderlandów, Szwecja czy Stany Zjednoczone).

Rodzina pocisków AIM-120 AMRAAM została wyprodukowana w liczbie ponad 12000 egzemplarzy z czego odpalono około 5000 (w większości w ramach prób i ćwiczeń). W działaniach bojowych przypisano im zestrzelenie ponad 13 załogowych statków powietrznych (tylko w walkach powietrze-powietrze). Wiele egzemplarzy zostało wyeksportowanych i obecnie mogą stanowić zapas dla Ukrainy właśnie w formie odkupienia przez producenta i późniejszego przekazania władzom w Kijowie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc