Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie przekażą Grecji niechciane okręty?

Prototypowy USS Freedom (LCS 1) typu Freedom, w trakcie prób morskich u wybrzeży południowej Kalifornii. Ze służby w US Navy wycofano go 29 września 2021 roku. Fot. US Navy

30 stycznia media greckie poinformowały o liście sekretarza stanu USA Antonyego Blinkena adresowanego do premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, dotyczącego rozszerzenia partnerstwa obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa.  

We wspomnianym dokumencie Antony Blinken wspomina o możliwości przekazania stronie greckiej różnego rodzaju sprzętu wojskowego w tym m.in. czterech okrętów typu Freedom, przedwcześnie wycofanych ze służby w US Navy.

Jak wiadomo, w wycofanych ze służby okrętach typu LCS Amerykanie mogą przebierać jak w ulęgałkach. Wielokrotnie informowaliśmy o nieustających zawirowaniach z wprowadzaniem do służby w US Navy i wycofywaniem z niej tychże okrętów. W wysłanym liście Blinken wspomina też, że transfer tych jednostek zrealizowany zostałby w ramach grantu EDA (Excess Defense Articles), który oznacza przekazanie sprzętu za darmo. Obdarowana strona płaci jedynie za niezbędne remonty, a także stosowne przeszkolenie załogi oraz sam transfer okrętów do kraju. Oznaczałoby to jednak obciążenie Grecji kosztami usunięcia usterek m.in. wadliwych przekładni zbiorczo–redukcyjnych (których awarie spędzają sen z oczu logistykom US Navy).

Co ciekawe amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin startował w postępowaniu przetargowym na nowe fregaty dla Grecji w 2021 roku, oferując silnie uzbrojoną odmianę okrętów typu Freedom, znanych pod akronimem HF2 (Hellenic Future Frigate). Propozycja ta przegrała jednak z ofertą francuską (o czym poniżej). Obecny rząd Grecji niejednokrotnie podkreślał że jednym z priorytetów jest modernizacja m.in. sił Polemikó Naftikó, która polegać ma m.in. na zastąpieniu dziewięciu fregat typu Elli (eksholenderskie fregaty typu Kortenaer, znane też jako typ S), które w Grecji eksploatowane są od 1981 roku. Co ciekawe pierwsze dwie jednostki tego typu tj. Elli (F 450) oraz Limnos (F 451) zbudowane zostały specjalnie dla Grecji, podczas gdy kolejne osiem okrętów zostało przekazanych ze składu Koninklijke Marine w dwóch transzach po cztery jednostki w latach 1993-1997 oraz 2001-2004. W latach 2004–2009 przeprowadzono modernizację (MLU) na sześciu okrętach. Jedyną jak dotąd wycofaną fregatą tego typu jest Bouboulina (F 463, banderę opuszczono 18 lutego 2013 roku), która posłużyła za magazyn części zamiennych dla pozostałych okrętów.

Proces odnowienia Polemikó Naftikó realizowany jest obecnie wieloetapowo poprzez: pozyskiwanie nowych jednostek, modernizacje już eksploatowanych a zakup relatywnie młodych okrętów z drugiej ręki. Sztandarowym programem morskim w Grecji jest budowa we Francji trzech (z opcją na czwartą) fregat typu FDI HN (Frégate de Défense et d'Intervention). Umowę o wartości 2,4 mld USD podpisano 24 marca 2022 roku. Warto wspomnieć że prototypowa jednostka tego typu dla której wybrano imię Kimon (F 601) zwodowana została 4 października ubiegłego roku. Równolegle przygotowywany jest do uruchomienia program modernizacji czterech fregat typu Hydra (MEKO 200 HN, w służbie od 1992 roku.

Biorąc pod uwagę że Grecja nie jest jedynym sojuszniczym krajem, który amerykanie chcą obdarować LCS’ami (w stanach akronim ten rozwijany jest m.in. jako: little crappy ship), w 2022 roku informowaliśmy o zatwierdzeniu transferu okrętów tego typu do Egiptu oraz propozycje dla Tajwanu, w niedługim czasie mogą się one stać tym czym w poprzednim stuleciu były fregaty typu Oliver Hazard Perry oraz fregaty typu Knox.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc