Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie przejmą chorwacki kontrakt?

13 stycznia prasa chorwacka, powołując się na nieoficjalne źródła rządowe, poinformowała, że władze tego otrzymały ofertę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie pozyskania wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon.

Amerykańska oferta ma obejmować dwanaście samolotów w wersji Block 40, które pochodziłyby z nadwyżek sprzętowych US Air Force. Obecnie na składowisku AMARG znajduje się około 150 samolotów wycofanych z eksploatacji (część w wersji Block 40). Płatowce miałyby zostać przekazane za darmo, w ramach procedury EDA, natomiast modernizacja i remonty (choćby do wersji F-16V) miałyby zostać sfinansowane przez rząd chorwacki. Szybkie podpisanie umowy mogłoby pozwolić na zaoszczędzenie czasu, który jest potrzebny na przeprowadzenie nowego postępowania przetargowego.

Przypomnijmy, dostawcą samolotów miał być Izrael, który zaoferował Chorwacji gruntownie zmodernizowane F-16C/D Barak, jednak brak zgody rządu amerykańskiego na transfer spowodował zakończenie negocjacji.

Program zakupu nowych samolotów bojowych jest traktowany w kategorii pilnych, co ma związek z dostępnymi resursami MiGów-21, a także regionalnym wyścigiem zbrojeń. Nie da się ukryć, że Chorwacja bardzo mocno zacieśniła (w ostatnich latach) współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi – owocem tego były transfery wielozadaniowych śmigłowców OH-58D Kiowa Warrior czy umowa dotycząca dwóch UH-60M Black Hawk.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc