Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie kontynuują zamówienia na produkty koncernu Saab

Fot. Saab

18 września szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu nowej umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw amunicji do granatników Carl-Gustaf oraz jednorazowych AT4.

Wrześniowa umowa ma wartość 105 mln USD i ma zostać zrealizowana w latach 2024-26. Stanowi kontynuację współpracy zapoczątkowanej w 2019 roku. Dostawy mają pozwolić na uzupełnienie zapasów wykorzystywanych przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz pododdziały US Special Operations Command. Nowa umowa obejmuje granatniki AT4CS RS, a także naboje odłamkowo-burzące HE448 (znane w Stanach Zjednoczonych jako HE441E), które są przeznaczone do granatników wyposażonych w nowoczesne systemy programowania FCD558, a więc przede wszystkim nowej generacji Carl-Gustaf M4 (znane w Stanach Zjednoczonych jako MAAWS M3A1).

Dotychczas Saab dostarczył do amerykańskich sił zbrojnych ponad 70 tys. jednorazowych granatników AT4 różnych odmian. Z kolei zamówienia na wielofunkcyjne granatniki Carl-Gustaf M4 Departament Obrony zaczął składać w październiku 2020 roku (wieloletnia umowa pozwala na zakupy do końca 2027 roku). Pierwsze z nich dostarczono w 2021 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc