Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amunicja do szwedzkich granatników Carl Gustaf

Szwecja zamówiła kolejną partię 84 mm amunicji do granatników wielorazowych Carl Gustaf. Fot. Fredrik Karlsson/Försvarsmakten

29 maja szwedzka Agencja Zamówień Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) zleciła firmie Saab dostawę amunicji do granatników wielorazowych (lekkich dział bezodrzutowych) Carl Gustaf.

Wartość zamówienia wynosi ok. 3 mld SEK (ok. 258,8 mln EUR). Realizacja dostaw przewidywana jest na lata 2026-2030. Kontrakt to kolejna umowa cząstkowa w ramach umowy ramowej z 2018 r., zawartej między FMV a firmą Saab, która reguluje warunki dostaw uzbrojenia i amunicji szwedzkiej spółki do Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji. Umowa ramowa dotyczy dostaw nowych granatników Carl Gustaf wraz z amunicją, granatników jednorazowych AT4, granatników przeciwpancernych (czy też broni pośredniej między granatnikiem a przeciwpancernym pociskiem kierowanym) NLAW, akcesoriów do nich itd.

Michael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saab AB, stwierdził, że pracownicy firmy „są dumni, że nadal dostarczają Szwecji swoje najlepsze na świecie rozwiązanie i przyczyniają się do zwiększania szwedzkich zdolności obronnych”. Dodał, że „zamówienie to zabezpiecza dostawy amunicji do granatników Carl Gustaf dla Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji i stanowi potwierdzenie licznych zalet tej broni”.

Warto odnotować, że 84 mm granatniki rodziny Carl Gustaf są używane przez Siły Zbrojne Królestwa Szwecji od 1948 r. jako Granatgeväret (Grg) m/48. Od tamtej pory do służby w szwedzkich i innych siłach zbrojnych weszły już cztery generacje granatnika, który stał się jedną z najbardziej popularnych, obok sowieckiego RPG-7 i jego zagranicznych klonów, broni w swojej klasie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc