Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AM General LLC będzie produkować samochody JLTV

Fot. US Army

9 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą AM General LLC w sprawie produkcji i dostaw pojazdów opancerzonych rodziny JLTV wraz z wyposażeniem dodatkowym. Powyższa informacja otwiera drogę do uruchomienia drugiej linii montażowej wozów.

Lutowa umowa ma wartość 231 mln USD i ma zostać zrealizowana do lutego 2033 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu, jak wskazuje zamawiający wybór producenta został poprzedzony postępowaniem przetargowym, w którym uczestniczyło dwóch rywali. Drugim z nich był dotychczasowy producent – Oshkosh Defense LLC. Więcej szczegółów ujawnił producent oraz armia amerykańska.

Wieloletnia umowa jest podzielona na dwie pięcioletnie fazy, w ramach których AM General LLC dostarczy do 20682 JLTV oraz do 9883 przyczep – w przypadku pełnego wykorzystania wartość zamówienia może wynieść 8,6 mld USD. Podstawowym użytkownikiem staną się amerykańskie siły zbrojne, a dodatkowo produkcja będzie realizowana na potrzeby klientów eksportowych. Produkcja będzie realizowana w nowych zakładach, które powstają w stanie Indiana. Zgodnie z harmonogramem, dostawy mają rozpocząć się siedemnaście miesięcy od podpisania kontraktu.

Jak wskazuje armia amerykańska, JLTV dostarczane przez AM General LLC mają reprezentować II generację wozów tego typu. Wśród zmian wymienia się m.in. zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych.

Obecnie Oshkosh Defense LLC realizuje dostawy JLTV na podstawie zawartych umów. Tylko w ostatnich miesiącach Departament Obrony zawarł z producentem trzy umowy produkcyjne na około 2000 egzemplarzy samochodów tego typu. Dotychczas dostawy objęły ponad 18500 egzemplarzy, które poza amerykańskimi siłami zbrojnymi trafiły do pierwszych klientów eksportowych: Czarnogórę, Litwę, Słowenię. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły także Belgia, Brazylia, Rumunia oraz Macedonia Północna.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc