Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Algieria nowym użytkownikiem samolotów rodziny Super Hercules

Pierwszy egzemplarz samolotu LM-100J Super Hercules w barwach Sił Powietrznych Algierii w startuje do lotu próbnego. Fot. Algerian Aircraft Spotters

24 stycznia Ambasada Stanów Zjednoczonych w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej poinformowała, że Siły Powietrzne tego kraju odebrały pierwszy egzemplarz średniego samolotu transportowego Lockheed Martin Super Hercules. Według upublicznionego stanowiska, pochodzącego z ambasady, władze Algierii zamówiły cztery egzemplarze.

Kontrakt, zawarty poprzez procedurę DCS (Direct Commercial Sale), został podpisany w 2018 roku. Pierwszy egzemplarz przechodził próby w Stanach Zjednoczonych od połowy 2021 roku. Co ciekawe, dostępny materiał wskazuje, że jest to prototyp cywilnego modelu LM-100J, który nosił rejestrację N5103D (m.in. w przeszłości był prezentowany w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu). W Siłach Powietrznych Algierii otrzymał rejestrację 7T-WJA. Obecnie brak informacji odnośnie szczegółów umowy, nie wiadomo, czy pozostałe trzy Super Herculesy zamówione przez Algierię także zostaną dostarczone w komercyjnym modelu LM-100J czy też wojskowym C-130J.

Obecnie lotnictwo wojskowe tego afrykańskiego państwa eksploatuje około czternastu samolotów rodziny C-130 Hercules. Przynajmniej jeden z nich reprezentuje komercyjną odmianę L-100-30, która była odpowiednikiem militarnej C-130H-30.

Cywilna linia samolotów Super Hecules otrzymała certyfikat FAA w listopadzie 2019 roku. LM-100J bazuje konstrukcyjnie na wojskowym wariancie C-130J-30 Super Hercules, a wśród zmian wymienia się zastosowanie nowych komponentów awioniki pokładowej, zmodyfikowany system zarządzania lotem, a także zmodyfikowany układ hamulcowy ograniczający czas chłodzenia. Dodatkowo usunięcie wyposażenia militarnego spowodowało zwiększenie udźwigu o 1400 kg. W 2018 roku Lockheed Martin informował o zdobyciu zamówień bądź podpisaniu listów intencyjnych w sprawie sprzedaży 25 samolotów – dotychczas nie pojawiły się informacje o rozpoczęciu dostaw, co może wskazywać, że egzemplarz dla Algierii jest pierwszym w historii programu LM-100J.

W ostatnich latach korporacja Lockheed Martin zawarła przynajmniej dwie komercyjne umowy na produkcję i dostawy do sił zbrojnych samolotów rodziny Super Hercules. Mowa tu o Algierii oraz Indonezji (C-130J-30 Super Hercules). Dodatkowo producent realizuje także umowę FMS w sprawie produkcji i dostaw sześciu samolotów dla Republiki Federalnej Niemiec.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc