Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus rozszerzy konstelację satelitów obserwacyjnych o Pléiades Neo Next

Fot. Airbus

Airbus uruchomił program Pléiades Neo Next, którego celem jest rozszerzenie konstelacji satelitów służących do obserwacji Ziemi o pojazdy mogące wykonywać zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Pierwszym krokiem będzie opracowanie przez inżynierów Airbusa nowego satelity, który zostanie wyniesiony na orbitę w ciągu najbliższych kilku lat.

- Pléiades Neo Next bazuje na sukcesie istniejącej konstelacji Pléiades Neo, która obsługuje klientów rządowych i komercyjnych z całego świata - powiedziała Karen Florschütz, wiceprezes wykonawczy działu Connected Intelligence w Airbus Defence and Space. - Uatrakcyjni on oferowane przez nas produkty i usługi, pod względem jakości, wydajności i niezawodności dostarczania zobrazowań, a także usług i aplikacji rozpoznawczych.

Program Pléiades Neo Next jest finansowany i zarządzany przez firmę Airbus Defence and Space, łącznie z produkcją sprzętu i oprogramowania. Uzyskiwane przezeń zobrazowania w pełnej rozdzielczości będą udostępniane szerokiemu gronu klientów z sektorów wojskowego i wywiadu, rolnictwa, ochrony środowiska, gospodarki morskiej, reagowania na katastrofy, mapowania i usług opartych na lokalizacji, inżynierii lądowej, urbanistyki i usług użyteczności publicznej.

Użytkownicy nadal będą mogli bezpośrednio zadaniować satelity Airbusa nawet na kilkadziesiąt minut przed ich przelotem nad interesującym obszarem. Obrazy będą odbierane za pośrednictwem naziemnej stacji bezpośredniego odbioru (DRS) danego klienta lub poprzez platformę cyfrową OneAtlas szybko po przesłaniu z orbity, co umożliwi wykorzystanie ich w aplikacjach o istotnym znaczeniu.

Fot. Airbus

Współpracując ze sobą, satelity Pléiades Neo i Pléiades Neo Next zapewnią częstsze wizyty w dowolnym miejscu na Ziemi, nawet kilka razy dziennie, oferując przy tym najlepsze dostępne na rynku rozdzielczość przestrzenną i dokładność geolokalizacji. Oprócz zwiększenia rozdzielczości zobrazowań, w Pléiades Neo Next nastąpi usprawnienie segmentu naziemnego: stacji DRS i platformy OneAtlas, co przełoży się na zwiększenie liczby obsługiwanych zadań, a także optymalizację czasu pomiędzy postawieniem zadania, wykonaniem zobrazowania i odbiorem zdjęć na ziemi.

Dzięki Pléiades Neo Next Airbus wzmocni możliwości i usługi w zakresie obserwacji Ziemi, utrzymując się w czołówce firm dysponujących technologiami geokosmicznymi. Flota pojazdów orbitalnych Airbusa obejmuje konstelacje satelitów optycznych i radarowych, co zapewnia komplementarność usług i zastosowań, w tym różnych rozdzielczości, możliwości pracy w każdych warunkach pogodowych oraz w dzień i w nocy. Równolegle Airbus rozwija nowe możliwości obserwacyjne w oparciu o bezzałogowe samoloty stratosferyczne.

Przykładowe zobrazowania z satelity Pleiades neo są dostępne tutaj.

Źródło: informacja prasowa Airbus

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc