Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

7 mln godzin w powietrzu globalnej floty śmigłowców H145

Fot. Airbus

1 marca koncern Airbus poinformował, że globalna flota wielozadaniowych śmigłowców rodziny H145 spędziła w powietrzu ponad 7 mln godzin. Powyższy wynik to zasługa ponad 1850 egzemplarzy, które są wykorzystywane przez 330 operatorów w 70 państwach świata.

Projekt wielozadaniowego śmigłowca H145 został zapoczątkowany w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Prototyp (znany wówczas jako BK117) został oblatany 12 czerwca 1999 roku. Eksploatacja rozpoczęła się w 2002 roku. Konstrukcja jest systematyczne rozwijana od lat i odnosi kolejne sukcesy marketingowe w segmencie cywilnym, służb bezpieczeństwa oraz sił zbrojnych. W przypadku tych ostatnich, największym użytkownikiem jest armia amerykańska, która eksploatuje śmigłowce pod oznaczeniem UH-72 Lakota (w ciągu szesnastu lat wylatały ponad 1 mln godzin). Wśród stawianych przed nimi zadań jest szkolenie pilotów, którzy później trafiają do jednostek eksploatujących wielozadaniowe UH-60 Black Hawk czy też AH-64 Apache/Guardian.

W ostatnich latach Airbus opracował specjalistyczną odmianę H145 przeznaczoną dla sił zbrojnych, która nosi oznaczenie H145M – zastosowane rozwiązania pozwalają na wykorzystanie maszyny jako wielozadaniowej platformy zdolnej do transportu personelu i ładunków bądź jako lekkiego śmigłowca uderzeniowego mogącego przenosić m.in. kierowane pociski przeciwpancerne.

W czerwcu 2020 roku certyfikowano nową generację H145, która jest wyposażona w pięciołopatowy wirnik nośny. Dzięki zmianom konstrukcyjnym ładunek użyteczny wzrósł o 150 kg. Dodatkowo jego rozwiązania techniczne ułatwiają prace obsługowe, które zwiększa niezawodność śmigłowca. Innym atutem jest zmniejszenie średnicy wirnika, co ułatwi operacje lotnicze z ograniczonych (wymiarami) lądowisk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc