Zaloguj
reklama Helikon-Tex

10 tys. godzin włoskich MQ-9 na Środkowym Wschodzie

3 lipca Ministerstwo Obrony Włoch poinformowało, że w czerwcu kontyngent bezzałogowych aparatów latających MQ-9 Repaer należących do Sił Powietrznych tego kraju i stacjonujący na Środkowym Wschodzie przekroczył granicę 10 tys. godzin spędzonych w powietrzu.

Powyższa granica została przekroczona w czasie lotu 18 czerwca. MQ-9 Repaer wystartował z bazy lotniczej Ali Al Salem w Kuwejcie w celu realizacji lotu rozpoznawczego nad obszarami Iraku. W ramach Araba Feniece Task Group, który stacjonuje w Kuwejcie, Włosi zapewniają wsparcie rozpoznawcze dla sił międzynarodowych walczących z bojownikami państwa islamskiego. MQ-9 pełnią te zadania od października 2014 roku i do przekroczenia granicy 10 tys. godzin wykonały ponad 700 lotów operacyjnych. Średnio każdy z nich trwa około 15 godzin. Łącznie Siły Powietrzne Włoch zakupiły sześć MQ-9, które dołączyły do siedmiu eksploatowanych MQ-1 Predator (jeden stracony w wypadku w 2010 roku). 

Bezzałogowe aparaty latające General Atomics MQ-9 Reaper to jeden z dwóch podstawowych typów maszyn klasy MALE eksploatowanych przez Siły Powietrzne Włoch. Obok nich w linii znajdują się także MQ-1 Predator – oba są eksploatowane przez dwie eskadry 32° Stormo i stacjonują w bazach Amendola i Sigonella. Łącznie (do połowy czerwca) wylatały ponad 50 tys. godzin. Poza obszarem Środkowego Wschodu można odnotować ich wykorzystanie w Libii (gdzie stracono jeden MQ-9 Reaper), a także do wsparcia służb dozorujących obszary Morza Śródziemnego. 

Pomimo faktu, że oba typy bezzałogowców zostały zakupione w konfiguracji rozpoznawczej, Włosi podjęli decyzję o doprowadzeniu ich do wersji kupowanej przez US Air Force – obecnie zarówno MQ-1 Predator oraz MQ-9 Reaper mogą pełnić zadania uderzeniowe. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Włoch
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc