Zaloguj

Sukces AirSHOW 2017

W tegorocznej imprezie wzięli udział lotnicy z 11 państw, którzy w Radomiu pojawili się z ponad 177 statkami powietrznymi – wojskowymi i cywilnymi. Fot. Marcin Bójko/DFV

W tegorocznej imprezie wzięli udział lotnicy z 11 państw, którzy w Radomiu pojawili się z ponad 177 statkami powietrznymi – wojskowymi i cywilnymi.
Fot. Marcin Bójko/DFV

Ostatni weekend sierpnia był długo oczekiwany przez wszystkich miłośników lotnictwa nie tylko w naszym kraju ale także poza granicami Polski. 26 i 27 sierpnia tłumnie do Radomia zjechali pasjonaci awiacji bez mała z całej Europy. Wszyscy zastanawiali się, jak te pokazy będą wyglądały i czy dorównają poprzednim edycjom. „Lotnictwo. Aviation International” objęło tegoroczne pokazy patronatem medialnym.

Koniec wieńczy dzieło

Wielu sceptyków nie kryło swoich złośliwych uwag i komentarzy. Ale koniec wieńczy dzieło. Dzięki wysiłkowi wielu ludzi z Biura Organizacyjnego AIR SHOW i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, z Urzędu Miasta Radom i spółek miejskich, przy ogromnym wsparciu partnerów wspierających jakimi były m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. udało się sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić międzynarodowe pokazy lotnicze, które tak jak i poprzednie przejdą do historii jako niezwykłe.
Air Show w Radomiu jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie, której prestiż budowano przez wiele lat. Nie może zatem dziwić, że Polska Grupa Zbrojeniowa, jeden z największych holdingów skupiających przemysł zbrojeniowy w regionie aktywnie włącza się w organizację tego wydarzenia. Tegoroczna impreza pokazała, że jej uczestnicy nie tylko chętnie śledzą podniebne akrobacje, ale także z dużym zainteresowaniem zwiedzają ekspozycję nowoczesnego sprzętu produkowanego przez naszą grupę – nie krył zadowolenia Robert Papliński, zastępca dyrektora w Biurze Komunikacji i Promocji PGZ S.A.

W hołdzie Żwirce i Wigurze

Mottem przewodnim Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017 była 85. rocznica brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Nawiązując do motta przewodniego pokazów przygotowano na cześć podniebnych bohaterów wystawę „Strefa Challenge 1932”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko miłośników lotnictwa, ale dzięki swojej komiksowej formie przyciągnęła najmłodszych widzów, jak mówi stare powiedzenie Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Z tej też okazji, jeden z Partnerów Głównych wydarzenia, Saab AB (Defence and Security), został partnerem wznowienia książki „Franciszek Żwirko. Lotnik zwycięzca”, autorstwa Henryka Żwirki.
Na radomskim Air Show, oprócz obejrzenia wielu niezwykle pasjonujących pokazów dynamicznych w powietrzu, mieliśmy okazję zaprezentować naszą ofertę dla Sił Powietrznych RP. Saab jest obecny w Polsce już od wielu lat, budując trwałe partnerstwo z polskim przemysłem, oferując swoje wyroby również w ramach programu pozyskania samolotów specjalnego przeznaczenia dla programów „Rybitwa” i „Płomykówka” – mówił Jyrki Kujansuu, wiceprezes w Saab AB i przedstawiciel firmy na Polskę i Kraje Bałtyckie.
W Radomiu była obecna Grupa Leonardo, do której należy polski producent śmigłowców WSK „PZL-Świdnik” S.A. W wyposażeniu lotnictwa Sił Zbrojnych RP znajduje się ponad 160 wiropłatów wyprodukowanych w świdnickim zakładzie. W powietrzu i na ziemi zaprezentowano Mi-2, SW-4 Puszczyk i rodzinę W-3 Sokół. Nie zabrakło także innych statków powietrznych z rodziny Leonardo – mowa o dwóch egzemplarzach samolotu M-346, który został wybrany przez MON jako podstawowa maszyna szkolenia zaawansowanego pilotów wojskowych. Pierwszy M-346 zaprezentował się na radomskim niebie w trakcie pokazów w locie, a drugi na wystawie statycznej. W powietrznych akrobacjach mogliśmy również podziwiać myśliwiec Eurofighter Typhoon, w barwach włoskich sił powietrznych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc