Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zwiększenie możliwości GlobalEye

18 czerwca koncern Saab poinformował, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zleciły producentowi rozszerzenie możliwości, zamówionych w 2015 roku, samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye.

Umowa ma wartość 345 mln koron szwedzkich. Jest to jedyna informacja dotycząca zlecenia. Łącznie Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły, w dwóch transzach, trzy samoloty bazujące na odrzutowych maszynach dyspozycyjnych Bombardier Global 6000 – w rywalizacji o powyższe zamówienie szwedzka oferta pokonała Amerykanów z koncernu Northrop-Grumman (E-2D Hawkeye).

Obecnie Saab rozpoczął program prób w locie pierwszego egzemplarza, który został oblatany w marcu 2018 roku. Dostawy mają rozpocząć się pod koniec bieżącego roku – GlobalEye ma pozwolić na realizację zadań dozoru przestrzeni powietrznej, morskiej oraz ziemi.

Sukces w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pozwala na dalsze działania marketingowe, które mają umożliwić kolejne kontrakty eksportowe. Wśród państw będących w kręgu zainteresowania wymienia się m.in. Polskę, która prowadzi prace nad projektem Płomykówka zakładającym zakup trzech samolotów rozpoznawczych.

(ŁP) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc