Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zakończono testy lasera na fregacie Sachsen

Kontener z demonstratorem broni laserowej na fregacie Sachsen. Fot. BAAINBw

24 kwietnia BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Niemiec) ogłosiło zakończenie serii testów laserowej broni wysokoenergetycznej zainstalowanej na fregacie Sachsen.

Próby nowego uzbrojenia laserowego trwały na morzu z pokładu fregaty Sachsen (F 219, typu 124) od lata ubiegłego roku. W ramach prób, 30 sierpnia Sachsen z powodzeniem atakowała drony z bliskiej i dużej odległości na Bałtyku u wybrzeży poligonu w Putlos. W październiku ogłoszono, że cele aerodynamiczne mogą być z powodzeniem neutralizowane w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Za rozwój demonstratora broni laserowej odpowiada grupa robocza ARGE (Arbeitsgemeinschaft) Hochenergielaser Marinedemonstrator, w skład której wchodzą MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall Waffe Munition GmbH.

Stanowisko operatorów lasera w kontenerze demonstratora zainstalowanego na fregacie Sachsen. Fot. BAAINBw

System wysokoenergetycznej broni laserowej HEL (High Energy Laser) jest szczególnie przydatny do obrony przed dronami, ich rojami lub atakującymi motorówkami na bliskim i dalekim dystansie. Demonstrator lasera zainstalowano na śródokręciu fregaty Sachsen w kontenerze 20-stopowym, na którym zintegrowano stanowisko uzbrojenia i głowicę optoelektroniczną.

BAAINBw nie ogłosiło, co będzie dalej z bronią laserową. O ile wiadomo, system broni laserowej nie jest też uwzględniony w planach zakupowych Bundeswehry. Kontenera z laserem z fregaty nie zdjęto i wraz z nim Sachsen operuje obecnie razem z francuską Marine nationale na Morzu Śródziemnym w ramach ćwiczenia „Hemex Orion 2023”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc