Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BlueHalo dostarczy laser AMP-HEL dla US Army

Doświadczenia z wojny w Ukrainie przyspieszają wdrożenie do wyposażenia systemów antydronowych w wiodących armiach świata. Fot. BlueHalo

Firma BlueHalo otrzymała kontrakt na budowę systemu laserowego Army Multi-Purpose High Energy Laser (AMP-HEL) na potrzeby US Army. Podpisana z biurem US Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) umowa opiewa na 45,7 mln USD z 30,2 miliona dolarów w opcjach.

W myśl kontraktu BlueHalo ma zapewnić system laserowy o mocy 20 kilowatów montowany na pojeździe Infantry Squad Vehicle (ISV). Zadaniem lasera ma być zwalczanie zagrożeń stwarzanych przez bezzałogowe aparaty latające. Systemy tego typu mają być przydzielane na szczeblu Division i Brigade Combat Team.

To kolejny kontrakt dla BlueHalo po tym, jak w ubiegłym roku firma dostarczyła system laserowy LOCUST dla RCCTO w celu integracji z prototypem Palletized High Energy Laser (P-HEL), który został wdrożony jako pierwszy operacyjny laser wysokoenergetyczny (HEL – High Energy Laser) przeznaczony do zwalczania niewielkich aparatów bezzałogowych (system C-sUAS – Counter-small UAS). System laserowy LOCUST łączy w sobie precyzyjny sprzęt optyczny i laserowy z zaawansowanym oprogramowaniem, algorytmami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Artificial Intelligence, Machine Learning ).

Zważywszy na spore sukcesy systemu LOCUST zademonstrowane podczas prób poligonowych, w których trakcie niszczono różnego rodzaju zagrożenia można domniemywać, że AMP-HEL będzie rzeczywistym wzmocnieniem jednostek lądowych amerykańskich sił zbrojnych i odpowiedzią na doświadczenia płynące z wojny w Ukrainie.

Poza tym firma BlueHalo w ubiegłym roku otrzymała kontrakt na dostawę systemu antydronowego TITAN, który pozwala na błyskawiczne wykrywanie i neutralizowanie zagrożeń w obrębie żołnierza lub chronionego obiektu. Dodatkowo przedsiębiorstwo dostarcza również US Army systemy ofensywne takie jak na przykład HIVE.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc