Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Testy brytyjskiego lasera do zwalczania celów morskich i powietrznych

Laser Dragonfire na poligonie. Fot. MBDA

Konsorcjum UK Dragonfire, realizujące brytyjski program LDEW (Laser Directed Energy, pol. uzbrojenie laserowe energii skierowanej) prowadzony przez MBDA, z powodzeniem rozpoczęło serię prób mających udowodnić celność i moc nowatorskiej broni laserowej.

Pierwsza z tych prób, przeprowadzona niedawno przez konsorcjum Dragonfire - wspólne przedsięwzięcie przemysłu i brytyjskiego Ministerstwa Obrony (MoD), w skład którego wchodzą MBDA, Leonardo, QinetiQ i Dstl - przy niskiej mocy udowodniła, że system może z powodzeniem śledzić cele powietrzne i morskie z wyjątkowo wysoką dokładnością.

Sukces ten utorował drogę do następnej fazy prób, w której po raz pierwszy w przemyśle brytyjskim przeprowadzona zostanie próba statycznego lasera o dużej mocy, przy zachowaniu dokładności punktu celowania. Kolejnym krokiem będzie połączenie wyników tych dwóch prób, kojarząc niedawno sprawdzoną dokładność śledzenia z laserem o dużej mocy, poprzez atakowanie celów w ramach scenariuszy reprezentatywnych operacyjnie.

Zasadniczym wyzwaniem systemu LDEW jest bezpieczne kontrolowanie i skupianie wysokiej mocy lasera z dużą precyzyjną w punkcie znajdującym się w dużej odległości.

W próbie tej wykorzystano laser QinetiQ o niskiej mocy, system kierunkowania wiązki Leonardo oraz technologię przetwarzania i kontroli obrazu MBDA, aby ułatwić precyzyjne wycelowanie i dokładność śledzenia, które będą wymagane do wygenerowania efektu zniszczenia, gdy zostanie użyty laser o dużej mocy.

Inne podsystemy, w tym C2, Effector Management System (EMS) i „zgrubnego” śledzenia (obracanie lasera w kierunku celu) zostały również sprawdzone w tej próbie.

Kontrakt pomiędzy MoD a UK Dragonfire zawarto we wrześniu 2016 roku. Miał wartość 30 mln GBP i dotyczył opracowania demonstratora zdolności w zakresie LDEW.

Podobny program jest też realizowany przez spółki niemieckie, a testy ich systemu rozpoczęto niedawno na Bałtyku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc