Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Testy lasera dużej mocy

Fot. MBDA UK

17 października na poligonie Dstl odbyły się pierwsze statyczne strzelania laserem o dużej mocy w ramach brytyjskiego programu LDEW realizowanego przez konsorcjum DragonFire.

Testy odbyły się na poligonie w Porton Down należącym do Dstl (Defence Science and Technology Laboratory, pol. Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej). Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Wielkiej Brytanii, w którym wykorzystano broń laserową o dużej mocy i dalekim zasięgu. Prace nad programem LDEW (Laser Directed Energy Weapon, pol. uzbrojenie laserowe energii skierowanej) są prowadzone przez konsorcjum UK DragonFire, utworzone przez: MBDA UK, QinetiQ, Leonardo i Dstl.

Do prób użyto demonstratora lasera fazowego firmy QinetiQ zdolnego do generowania mocy rzędu 50 kW, systemu śledzenia i wskazywania celów firmy Leonardo i systemów przetwarzania obrazu oraz dowodzenia i kontroli (C2) firmy MBDA. Testy wykazały, że DragonFire może bezpiecznie kontrolować i skupiać laser o dużej mocy bardzo precyzyjnie w punkcie w dużej odległości.

Strzelanie było częścią drugiego etapu testów mających na celu udowodnienie dokładności i mocy DragonFire’a. Pierwsze, zrealizowane w lipcu bieżącego roku, dowiodły, że system może z powodzeniem śledzić i trafiać cele powietrzne oraz morskie z wyjątkowo wysoką precyzją.

Kolejnym krokiem będzie połączenie wyników tych dwóch prób, kojarząc sprawdzoną dokładność śledzenia z laserem o dużej mocy, poprzez atakowanie celów już w ramach scenariuszy reprezentatywnych operacyjnie.

Kontrakt pomiędzy Ministerstwem Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a UK DragonFire zawarto we wrześniu 2016 roku. Miał wartość 30 mln GBP i dotyczył opracowania demonstratora zdolności w zakresie LDEW. Podobny program jest też realizowany przez spółki niemieckie, a testy ich systemu rozpoczęto latem na Bałtyku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Testy lasera dużej mocy”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc