Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Żaglowiec brazylijskiej marynarki wojennej w opałach [WIDEO]

Cisne Branco w czasie regat The Tall Ships’ Races na Zatoce Pomorskiej. Fot. Tomasz Grotnik

18 października żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej Federacyjnej Republiki Brazylii Cisne Branco (U 20) zderzył się z mostem na Rzece Guayas (Rio Guayas) w zachodnim Ekwadorze.

Cisne Branco oparty o most na Rzece Guayas. Fot. infobae.com

Do wypadku doszło, gdy Cisne Branco (pol. Biały Łabędź) w asyście małego holownika próbował wykonać manewr odejścia od nabrzeża. Jednak silny prąd rzeki zniósł jednostkę na most, a właściwie dużą kładkę dla pieszych, przerzuconą nad nurtem. W uniknięciu wypadku nie zdołał zapobiec wspomniany holownik. Mała jednostka walczyła do końca, ale żaglowiec pociągnął ją za sobą, będąc połączony holem, i spowodował jej wywrócenie. Biały Łabędź uderzył w konstrukcję mostu masztami, mocno się przy tym przechylając. Dopiero większy holownik zdołał odciągnąć żaglowiec w bezpieczne miejsce.

Cisne Branco przebywał w ostatni weekend swojej wizyty w mieście Gwajakil (Santiago de Guayaquil), gdzie cumował na terenie Klubu Jachtowego Marynarki Wojennej Ekwadoru.

Biały Łabędź to piękna fregata żaglowa, trzeci okręt Marinha do Brasil noszący tę nazwę. Został zbudowany przez stocznię Damen Oranjewerf w Amsterdamie w Holandii. Stępkę położono 9 listopada 1998 roku, zaś chrzest i wodowanie odbyły się 4 sierpnia 1999 roku. Jednostkę dostarczono flocie 4 lutego 2000 roku. Z okazji rozpoczęcia międzynarodowych regat upamiętniających 500. rocznicę odkrycia Brazylii, odbył rejs „Szlakiem Odkryć” z Portugalii do Brazylii. Jednostka jest znana z wizyt w Polsce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc