Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zachodnie czołgi już na Ukrainie

Na Ukrainę dotarła już większość spośród planowanych do dostarczenia przez Berlin niemieckich czołgów Leopard 2A6, jak również dwa wozy zabezpieczenia technicznego BPz3. Fot. Bundeswehr/Haehnel.

Pod koniec marca ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, Republiki Federalnej Niemiec, Portugalii i Ukrainy potwierdziły dostarczenie kolejnych zachodnich czołgów i innych pojazdów wojskowych Siłom Zbrojnym Ukrainy. Pierwsze wozy miały zostać już przekazane bezpośrednim użytkownikom na terytorium Ukrainy.

27 marca w internetowym wydaniu tygodnika „Der Spiegel” opublikowano informację o tym, że czołgi Leopard 2A6 z zasobów Bundeswehry trafiły już na Ukrainę. Przekazanych zostało jakoby 14 czołgów (niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony podaje, że na Ukrainę trafił komplet obiecanych 18 pojazdów), a więc większość spośród 18, jakie zostały obiecane przez władze w Berlin Siłom Zbrojnym Ukrainy. Oprócz czołgów Ukraina otrzymała także dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bpz3 Büffel, amunicję i zapas części zamiennych. Wcześniej ukraińscy czołgiści przeszli szkolenie w ośrodku treningowym Truppenübungsplatz Munster-Nord. Minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Boris Pistorius powiedział, że „zgodnie z obietnicą niemieckie czołgi dotarły na czas na Ukrainę”. Dodał, że „razem ze Szwecją i Portugalią Niemcy zobowiązały się do sformowania batalionu, co było możliwe dlatego, że Niemcy dostarczyły o cztery czołgi więcej, niż pierwotnie planowały”. Batalion „nowocześniejszych” Leopardów 2 ma liczyć 31 wozów, w tym 10 Strv122 ze Szwecji (zmodyfikowany i „zeszwedyzowany” Leopard 2A5) oraz trzy Leopardy 2A6 z Portugalii. Ponadto Niemcy planują przekazać Ukrainie starsze Leopardy 1A5, tym razem wraz z Danią i Holandią. Aktualny plan zakłada początek ich dostaw jeszcze wiosną tego roku, a 80 czołgów trafić miałoby do SZU do końca roku, a także przynajmniej setkę w 2024 r. Warto dodać, że prawdopodobnie pierwszymi Leopardami 2, jakie trafiły na Ukrainę, były cztery polskie Leopardy 2A4 ‒ od 24 lutego Polska przekazała 14 takich wozów (Pierwsze polskie czołgi Leopard 2A4 przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy/ZBiAM.pl). Także kanadyjskie Leopardy 2A4 dotarły drogą powietrzną do Polski, brak jednak na razie informacji o tym, czy wyruszyły już w dalszą drogę. Drugi z „leopardzich”  batalionów czołgów ma być wyposażony właśnie w starsze Leopardy 2A4.

Również brytyjskie czołgi Challenger 2 dotarły na Ukrainę. Na razie kilka sztuk, docelowo będzie ich 14. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Z kolei 28 marca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że także brytyjskie Challengery 2 dotarły już na Ukrainę. Na krótkim filmie widoczne są trzy wozy spośród 14, jakie Londyn zaplanował do dostarczenia. Reznikow powiedział, że „odbycie przejażdżki dostarczonym przez Wielką Brytanię Challengerem 2 to była prawdziwa przyjemność”. Dzień wcześniej Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poinformowało, że ukraińskie załogi czołgów wróciły na Ukrainę po ukończeniu szkolenia. Grupa ukraińskich żołnierzy spędziła w Wielkiej Brytanii kilka tygodni, realizując intensywny, choć zapewne uproszczony program ćwiczeń. Według brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace'a „to naprawdę inspirujące, być świadkiem determinacji ukraińskich żołnierzy, którzy właśnie ukończyli szkolenie na brytyjskie czołgi Challenger 2 na brytyjskiej ziemi”. Z okazji ukończenia cyklu treningowego brytyjski resort obrony opublikował materiał filmowy, dostępny w serwisie Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=S9-Eghtai3s).

Przy okazji dostawy zachodnich czołgów ujawniono fakt przekazania także innych wozów bojowych i pojazdów wojskowych. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Przy okazji opublikowane fotografie potwierdziły dotarcie na Ukrainę także przekazanych przez Stany Zjednoczone kołowych transporterów opancerzonych Stryker i MRAP-ów Cougar, dostarczonych przez Niemcy bojowych wozów piechoty Marder i pochodzących z Kanady pojazdów opancerzonych Roshel Senator.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Zachodnie czołgi już na Ukrainie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc