Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wsparcie logistyczne dla irackich F-16

30 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Sallyport Global Holdings podpisały kontrakt w sprawie wsparcia logistycznego dotyczącego wsparcia eksploatacji floty wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon eksploatowanych przez Irak.

Umowa ma wartość 400 mln dolarów ma obowiązywać do 30 stycznia 2019 roku. Pośrednictwo władz federalnych to wynik zastosowania procedury FMS, w momencie podpisania umowy Bagdad zapłacił 196 mln dolarów. Na jej mocy pracownicy amerykańscy mają wspierać operacje irackich F-16, których bazą macierzystą jest lotnisko Balad. W rękach Amerykanów będzie wsparcie ochrony bazy, a także jej funkcjonowania w zastosowaniu samolotów. Maszyny są intensywnie eksploatowane w działaniach bojowych wymierzonych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

Irak, w dwóch transzach, zakupił w Stanach Zjednoczonych 36 samolotów, których dostawy zrealizowano w latach 2014-2017. Ostatni iracki F-16 był jednocześnie ostatnim przedstawicielem tego typu, który zmontowano w zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth. Ostatecznie, spośród nich, do Iraku trafiły 34 samoloty – dwa uległy rozbiciu w czasie szkolenia pilotów w Stanach Zjednoczonych (w 2015 i 2017 roku). W obu przypadkach były to egzemplarze jednomiejscowe, w obu zginęli szkolący się piloci.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc