Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie F-35A Lightning II w Malborku

Fot. Siły Powietrzne Włoch

13 września w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądował kontyngent Sił Powietrznych Włoch składający się z wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Łącznie w polskiej bazie mają stacjonować cztery maszyny tego typu.

Powodem obecności Włochów w Malborku jest rotacja w ramach NATOwskiej misji wsparcia sojuszników w Europie Środkowej. Dla włoskiego lotnictwa to kolejna obecność w powyższej bazie – w drugiej połowie 2022 roku stacjonowały w niej Eurofightery. Jednocześnie to kolejna rotacja sojusznicza, która sprowadziła do Malborka maszyny 5. generacji – na początku roku stacjonowały tam F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów.

Według, nieoficjalnych, informacji włoskie F-35A Lightning II będą stacjonować w Malborku do końca listopada bieżącego roku, kiedy zostaną zastąpione przez kolejny kontyngent lotniczy z jednego z państw południowej Europy.

Włoskie F-35 Lightning II są intensywnie wykorzystywane w misjach operacyjnych poza granicami kraju. W przeszłości brały już udział w misjach NATO Air Policing odbywających się w Estonii oraz na Islandii. W ramach obecności w Polsce, piloci i załogi będą mogły zacieśnić współpracę z Polakami – ma to spore znaczenie, gdyż Siły Powietrzne mają odebrać w najbliższych latach 32 samoloty tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc