Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie F-35A Lightning II opuściły Malbork

Fot. Siły Powietrzne Włoch

8 listopada Siły Powietrzne Włoch podsumowały rotację operacyjną czterech wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II, które przez blisko dwa miesiące stacjonowały w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Włoskie maszyny powróciły do kraju (baz Amendola oraz Ghedi) 2 listopada. Kontyngent stacjonujący w Malborku liczył około 120 żołnierzy. W czasie obecności zrealizowano loty o łącznym czasie około 200 godzin. F-35A Lightning II wykonały kilkanaście startów alarmowych, które wynikały z sytuacji w przestrzeni powietrznej znajdującej się pod obserwacją oraz kontrolą NATO. Jak wskazują Włosi, kolejny kontyngent trafi do Malborka na początku grudnia bieżącego roku.

Dla włoskiego lotnictwa była to kolejna tura operacyjna w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W ubiegłym roku w powyższej bazie stacjonowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter (w ciągu czterech miesięcy wylatały ponad 500 godzin, a także ponad 20 startów alarmowych).

Włoskie F-35 Lightning II są intensywnie wykorzystywane w misjach operacyjnych poza granicami kraju. W przeszłości brały już udział w misjach NATO Air Policing odbywających się w Estonii oraz na Islandii. W ramach obecności w Polsce, piloci i załogi będą mogły zacieśnić współpracę z Polakami – ma to spore znaczenie, gdyż Siły Powietrzne mają odebrać w najbliższych latach 32 samoloty tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc