Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej samolotów C-295 dla Indii

Fot. Airbus

16 lutego rząd Indii zatwierdził projekt zakupu kolejnych piętnastu lekkich samolotów Airbus C-295, które mają zostać zamówione w konfiguracji maszyn patrolowych bazowania lądowego.

Zgodnie z planami samoloty trafią do lotnictwa morskiego Indii (sześć sztuk C-295MPA), a także Straży Wybrzeża (pozostałe w konfiguracji C-295MSA). Samoloty mają zostać zbudowane na licencji, a wyposażenie misyjne ma zostać dostarczone siłami lokalnego przemysłu obronnego w koordynacji z agencją DRDO. Obecnie otwartym pozostaje kwestia, kiedy dojdzie do podpisania kontraktu.

W przypadku lotnictwa morskiego C-295MPA będą stanowić uzupełnienie dla floty samolotów Boeing P-8I Neptune (obecnie dwanaście sztuk z opcją rozszerzenia o kolejne).

Indie, od dłuższego czasu, wskazywały na potrzebę kontynuacji zakupów samolotów rodziny Airbus C-295MW w różnych konfiguracjach. Dotychczas realizowany jest kontrakt na 56 egzemplarzy  w wersji transportowej C-295MW – szesnaście z nich trafi do Indii z zakładów koncernu Airbus w Hiszpanii, a pozostałych 40 powstanie na licencji zakładach Tata Advanced Systems Limited w Indiach. Obecnie prowadzone jest już szkolenie personelu produkcyjnego, które odbywa się w zakładach koncernu Airbus. Dostawy z indyjskiej linii montażowej rozpoczną się we wrześniu 2026 roku. Całość pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych lekkich samolotów transportowych Hawker Siddeley HS 748.

W bieżącym roku program C-295 odniósł spory sukces, dzięki zamówieniu kolejnego egzemplarza przez Kazachstan, liczba sprzedanych maszyn osiągnęła poziom 300 egzemplarzy. Co warto odnotować, kolejne sukcesy to także praca dla zakładów Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzysta kilku użytkowników.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc